Obětem nejhorších záplav v historii Pákistánu se snaží pomoci i nejhledanější terorista světa. Pomoc je prý naléhavá, říká muž s hlasem podobným Usámovi bin Ládinovi.

Autenticita záznamu zatím nebyla oficiálně potvrzena, ale již začátkem roku se bin Ládin věnoval tématu klimatických změn s tvrzením, že za ně jsou odpovědné Spojené státy a další západní země.

"Katastrofa v Pákistánu je velmi rozsáhlá a je obtížné ji i jen popsat," cituje z poselství agentura AFP.

"To, čemu zde čelíme, vyžaduje rychlou a vážnou akci charitativních duší i odvážných mužů, abychom přinesli pomoc našim muslimským bratrům v Pákistánu," dodává.

Kdy nahrávka vznikla, není přesně známo. Velitel Al-Káidy na ní ale blahopřeje muslimům k ukončení postního měsíce ramadanu, což bylo 10. září.

"Počet obětí klimatických změn je velmi velký. Je závažnější než počet obětí válek," říká hlas označovaný za bin Ládinův.

Již koncem ledna se bin Ládin v tehdejším poselství zaměřil na záchranu planety. Odpovědnost za změny klimatu podle něj nesou všechny průmyslové státy, i když většina z nich podepsala Kjótský protokol a zavázala se ke snižování emisí škodlivin. Odsoudil také průmyslovou globalizaci, uvedla tehdy katarská televize Al-Džazíra.

Evropská komise se dnes shodou okolností rozhodla zdvojnásobit humanitární pomoc obětem pákistánských záplav na částku 150 milionů eur (asi 3,7 miliardy korun).