Objev optimální metody pro sběr velrybího hlenu či vědecké zdokumentování orálního sexu u kaloňů patří mezi výzkumy, které obdržely letošní žertovné Nobelovy ceny známé jako Ig Nobel Prizes. Již podvacáté se letos udělovaly v areálu Harvardovy univerzity. Pravidelně oceňují vědecké projekty, které "nelze reprodukovat a které by ani reprodukovány být neměly".
Mezi deseti oceněnými byl i výzkum, který přinesl neotřesitelný důkaz, že nadávky skutečně přinášejí úlevu. Žertovnou Nobelovu cenu za mír za něj si přijel stejně jako další ocenění osobně převzít psycholog Richard Stephens z anglické Keelské univerzity. Ceně se nebrání. "Myslím, že je to forma uznání. Neměl jsem žádné pochybnosti o tom ji přijmout," řekl vědec, jenž přišel na to, že nadávky dokážou zmenšit pocit bolesti.
Stranou nezůstal ani podobně průlomový objev Lianne Parkinové a jejích kolegů z novozélandské Otažské univerzity. Přišli na to, že lidé na ledu a náledí padají a kloužou mnohem méně často, když si přes boty natáhnou ponožky, a získali cenu za fyziku.
Cenu za nejlepší inženýrství pak obdrželo zdokonalení metody pro sběr velrybího hlenu. Převzali ji zástupci Londýnské zoologické společnosti, kteří přišli na to, jak využít dálkově ovládanou helikoptéru s Petriho miskami přidělanými na její spodek ke sběru hlenu, který je potřeba k výzkumu chorob těchto savců. "Vědci se dokážou brát až příliš vážně," podotkla Karin Acevedová-Whitehouseová ze společnosti, které se naopak ocenění nijak nedotklo.
Ze zvířecí říše pocházel i další oceněný výzkum. Skupina čínských vědců spolu s jedním anglickým kolegou přišla na to, že si kaloňové dopřávají orální sex. "Naše pozorování jako první prokázala pravidelnou felaci u jiných dospělých zvířat, než jsou lidé," uvedl vědci ve své studii. Cena za biologii je v takovém případě nemohla minout.
Podobně jako v loňském roce ocenění neuniklo finančníkům. Zatímco v roce 2009 cenu za ekonomii obdrželi manažeři islandských bank, kteří ukázali, "jak se z maličkých bank mohou stát obrovské banky a pak zase maličké", letos štafetu převzali jejich kolegové z firem Goldman Sachs, AIG, Lehman Brothers, Bear Stearns, Merrill Lynch a Magnetar. Pořadatele zaujali "tvorbou a propagací nových způsobů, jak investovat peníze".
Ceny uděluje časopis Annals of Improbable Research (Anály nepravděpodobného výzkumu). Letos pořadatelé vybírali ze 7000 nominací rozdělených do deseti kategorií.
Seznam držitelů letošních Ig Nobelových cen:
INŽENÝRSTVÍ - Karina Acevedová-Whitehouseová, Agnes Rochová-Gosselinová a Diane Gendronová za vývoj metody sběru velrybího hlenu pomocí dálkově ovládané helikoptéry.
MEDICÍNA - Simon Rietveld a Ilja van Beest z Tilburgské univerzity za průzkum léčby astmatu pomocí horské dráhy.
DOPRAVNÍ PLÁNOVÁNÍ - Tošijuki Nakagaki a jeho kolegové z univerzity v japonském Hakodate za využití mikroorganismu zvaného hlenky při hledání optimálních cest pro železnici.
FYZIKA - Lianne Parkinová, Sheilla Williamsová a Patricia Priestová z novozélandské Otažské univerzity za důkaz, že ponožky navlečené přes boty pomáhají zabránit uklouznutí na ledu.
MÍR - Richard Stephens, John Atkins a Andrew Kingston z Keelské univerzity za potvrzení toho, že nadávky přinášejí úlevu od bolesti.
VEŘEJNÉ ZDRAVÍ - Manuel Barbeito, Charles Mathews a Larry Taylor z vojenského institutu Fort Detrick v Marylandu za důkaz, že mikrobi se více drží vousatých vědců.
EKONOMIE - šéfové firem Goldman Sachs, AIG, Lehman Brothers, Bear Stearns, Merrill Lynch a Magnetar za vytvoření a propagaci nových způsobů investování, které maximalizují finanční zisk a minimalizují finanční riziko.
CHEMIE - Eric Adams z Massachusettského technologického institutu, Scott Socolofsky z Texaské zemědělské a technické univerzity a Stephen Masutani z Havajské univerzity, kteří vyvrátili starý názor, že se ropa nemísí s vodou.
MANAGEMENT - Alessandro Pluchino, Andrea Rapisarda a Cesare Garofalo z Katánské univerzity, kteří matematicky prokázali, že organizace jsou efektivnější, pokud zaměstnance povyšují náhodně.
BIOLOGIE - Li-piao Čang a jeho kolegové z Entomologického ústavu provincie Kuang-tung a Gareth Jones z Bristolské univerzity za vědecké zdokumentování orálního sexu u kaloňů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist