Za "pokus o státní převrat" označila protest v Ekvádoru i španělská vláda. Odsoudila jej a současně vyjádřila podporu "legitimní vládě" ekvádorského prezidenta.
Correovi vyjádřili podporu představitelé řady zemí i organizací včetně Evropské unie a USA.
Prezident sousedního Peru Alan García v reakci na nepokoje nařídil okamžitě uzavřít hranice s Ekvádorem, stejně zareagovala i Kolumbie. Veškeré obchodování na severní hranici je zastaveno, "dokud nebude plně obnovena autorita prezidenta Correy a dokud nebude situace vyřešena," oznámil García. Poznamenal, že do řešení se budou snažit zapojit ministři zahraničí jihoamerických zemí. Navrhl také setkání regionálních ministrů u hranice s Ekvádorem, pokud nebudou moci vstoupit na jeho území.
Slzný plyn, pálení pneumatik a rabování. V ulicích ekvádorských měst panuje kvůli protestům policie a armády napjatá situace. Demonstrantům se nelíbí zkrácení finančních odměn. Prezident Rafael Correa je ale varuje: Neustoupím!
V ekvádorské metropoli Quitu vojáci a policisté obsadili budovu parlamentu, letiště i přístupovou silnici k němu. Na letišti je tak zablokováno asi 700 cestujících. Uzavřena je řada škol a obchodů, lidé v chaotické situaci vybírali vklady z bank.
Příslušníci bezpečnostních složek protestují také v hlavním přístavním městě Guayaquilu.
Demonstranté dokonce obklíčili nemocnici, ve které byl Correa. Po dvanácti hodinách byl osvobozen.
Correa prohlásil, že jde o pokus o státní převrat a část demonstrujících policistů obvinil ze spiknutí a zrady.
Celá záchranná operace trvala podle agentury AP 35 minut. Podle informací místního Červeného kříže při ní zahynuli dva policisté. Dalších 74 lidí bylo podle stejného zdroje během čtvrtečních nepokojů zraněno.
Correa se po osvobození bezpečně vrátil do prezidentského paláce, kde ho zdravily tisíce jeho příznivců, v davu se objevily i státní vlajky. Prezident poděkoval občanům za podporu.
"Věřte mi, že když mě osvobodili a řekli mi, že nejméně jeden policista padl, tak jsem brečel. Ne ze strachu, ale z lítosti," prohlásil podle Reuters Correa v projevu z balkonu prezidentského paláce.
Stovky vládních zaměstnanců obsadily také vojenské základny. Poté odpalovaly granáty se slzným plynem a pálily pneumatiky.
Ekvádor zestátní ropu, investorům dává 120 dní na podpis nových kontraktů - čtěte ZDE
Vojenská junta v Nigeru unesla prezidenta a ohlásila převrat - čtěte ZDE
Velitel ozbrojených sil Luis González vyjádřil podporu Correově vládě a fakticky se od protestujících vojáků distancoval. I přes zapojení vojáků do protestů ale dodal, že i nadále zůstávají vůči prezidentovi loajální. Vyzval také policii, aby složila zbraně a vzdala se vládě.
Correa už dříve zdůraznil, že policistům ani vojákům neustoupí. Podle agentury AP se snažil s protestujícími policisty jednat, avšak byl překřičen a byl dokonce poléván vodou.
"Je to banda nevděčných lumpů. Nikdo nepodporoval policii tolik jako tahle vláda," řekl prezident doprovázený desítkami svých stoupenců na adresu vzbouřených.
Kvůli vzniklé krizi se ještě dnes sejde na mimořádném zasedání stálý výbor Organizace amerických států (OAS).
Protestující vojáky a policisty rozzuřil zákon, jenž přijal Kongres ve středu a který ukončuje udělování medailí příslušníkům armády a policie, respektive bonusů při každém povýšení. Zároveň byla prodloužena z pěti na sedm let lhůta pro další povyšování.
Zákon ale musí být nejprve zveřejněn v úředním listě, až poté vstoupí v platnost. A to se nestalo.
Násilnosti na osobách však s výjimkou údajného napadení prezidenta hlášeny nejsou.
Correa, který je spojencem venezuelského prezidenta Huga Cháveze, prosazujícího tvrdě socialistickou politiku, se v těchto dnech snaží dosáhnout rozpuštění parlamentu, v němž jeho vlastní levicová strana blokuje legislativní návrhy na krácení státních výdajů. V případě úspěchu by vládl dekretem až do nových voleb.
Ekvádor, který má 14 milionů obyvatel, je dlouhodobě poznamenán politickou nestabilitou. V desetiletí před Correovým nástupem do úřadu pouliční protesty kvůli ekonomickým potížím způsobily pád tří prezidentů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist