Nad budoucností, která čeká jeho malého syna v zemi sužované boji a násilnostmi, se v úterý afghánský prezident Hamíd Karzáí rozplakal při projevu přímo přenášeném televizí. Mírvais Karzáí, kterému budou v lednu čtyři roky, bude podle svého otce nucen opustit Afghánistán a stát se cizincem, nebude-li v zemi opět nastolen mír.

"Naše děti nemohou chodit do školy kvůli výbuchům, sebevražedným atentátům a bombardování," citovala agentura AFP z Karzáího projevu k učitelům, činitelům ministerstva školství a několika velvyslancům. Prezidentovo vystoupení mělo za cíl podpořit vzdělávání v zemi, jejíž obyvatelstvo je z 80 procent negramotné a kde při každodenním násilí umírají civilisté, zejména děti.

"Nechci, aby se můj syn stal cizincem. Nechci, aby Mírvais...," přerušil Karzáí svůj projev, když nemohl déle zadržet vzlyky.

"Chci, aby chodil do školy tady, přísahám před Bohem, jsem znepokojen, jsem znepokojen. Chci, aby šel do školy v Kábulu, aby vyrostl tady, aby se stal, s boží pomocí, doktorem," pokračoval se slzami v očích. Rozplakal také několik žen ze svého doprovodu.

Afghánistán se v posledních letech potýká se stoupající vlnou násilí, za nímž stojí povstalecké hnutí Taliban. Jeho útočníci obvykle zabíjejí civilisty, tělesné strážce a příslušníky bezpečnostních sil.

Narůstajícímu odporu vzbouřenců z Talibanu čelí už zhruba tři roky i mezinárodní jednotky v Afghánistánu. Ty letos zaznamenaly nejvyšší průměrné roční ztráty za téměř devět let války. Od začátku letošního roku bylo při bojových operacích koalice vedené USA zabito 536 vojáků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist