Globální finanční krize doposud stála 15 bilionů dolarů, tedy v přepočtu přes 273 bilionů korun. K číslu, které je více než pětasedmdesátkrát větší než současný HDP Česka, se dopočítal člen představenstva rakouského úřadu pro finanční dohled FMA Kurt Pribil. Toto číslo s 12 nulami podle něj zahrnuje také kurzové ztráty na burze, které krizi doprovázely.

Finanční krize podle Pribila ukázala, kde jsou vady a nedostatky, a nyní je třeba z toho vyvodit správné ponaučení. Důležitý podle něj je přísný dohled. Často jsou zmiňovány vysoké náklady na tento dohled, ty jsou však podle něj ve srovnání se ztrátami, které přinesla krize, pouze "prkotinou".

Krize otřásla nejen bankami, ale také pojišťovnami a investičními fondy. Nevyzpytatelné pohyby na burze pak spustily další vlnu šoků. Pomoci zabránit opakování podobných situací má nový evropský dozor, na kterém pracuje EU. Podle Pribila není však šťastným rozhodnutím, že regulátor pro banky, pojišťovny a cenné papíry má sídlit na třech různých místech.

Pribil rovněž vyzval k dalším reformám finančního trhu na evropské úrovni, například v oblasti firemního práva. Podle něj je potřeba zřídit evropský systém pro řešení problémů finančních institucí, protože není možné, aby v době krize finanční instituce žádaly o pomoc primárně daňové poplatníky, napsala agentura APA.