Kolumbijští odborníci se pokoušejí získat informace z 15 počítačů a téměř stovky paměťových karet, které se podařilo tento týden zabavit při útoku na tábor největší povstalecké skupiny v zemi, Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). Vyšetřovatelé předpokládají, že jeden z laptopů patřil druhému nejvýznamnějšímu veliteli FARC Jorgemu Briceňovi známému jako Mono Jojoy, který byl při útoku zabit.

Jak dnes informoval zpravodajský server BBC News, policisté doufají, že by se jim z počítačů a záznamových médií mohlo podařit získat informace o tom, kde je 20 příslušníků ozbrojených sil, které bojovníci FARC unesli a zadržují jako rukojmí. Kromě nich zadržuje FARC na šest desítek dalších lidí.

Počítače zkoumá tým 40 odborníků v hlavním městě Bogotě, kteří varují, že může trvat měsíce, než se podaří z počítačů a paměťových karet dostat všechny informace. Přenosný počítač, o němž se předpokládá, že patřil Jojoyovi, má rozstřílený monitor, ale jeho pevný disk poškozen nebyl.

Vojenští činitelé o víkendu zveřejnili nové podrobnosti o operaci, při níž údajně zabili 20 až 30 bojovníků FARC včetně Jojoye, kterého identifikovali podle jizev, barvy očí a skutečnosti, že u sebe měl coby cukrovkář inzulin.

Akce nazvaná Operace Sodoma oficiálně začala v úterý 21. září, kdy se šéfové kolumbijské armády, policie a ministerstva obrany sešli v Bogotě k dohodnutí posledních podrobností útoku. Ve středu ráno se do oblasti La Escalera v pohoří Macarena v provincii Meta přesunulo 78 letadel, která shodila desítky bomb na povstalecký tábor ukrytý v džungli. Ten ministr obrany Rodrigo Rivera označil za "základnu všech lhářů" kvůli velikosti areálu a množství tajných tunelů.

Z vrtulníků se pak spustilo asi 400 příslušníků kolumbijských speciálních sil, kteří tábor obklíčili a začala několikahodinová přestřelka. Krom Mona Jojoye, jehož totožnost v pátek potvrdili experti, byla při útoku údajně zabita i řada dalších "es" FARC. Měli by mezi nimi být i muži známí jako Šílený Ivan či Doktor Mauricio, ale jejich těla zatím nebyla identifikována.

V oblasti kolem tábora dál pokračují boje, které znesnadňuje těžko přístupný členitý terén. Ve velkých kolumbijských městech byly mezitím rozmístěny policejní posily čítající zhruba 10.000 mužů, jejichž úkolem je zabránit případným odvetným útokům FARC.

Ozbrojený konflikt v Kolumbii trvá už přes 40 let. FARC mají podle úředních odhadů asi 8000 bojovníků a jejich postavení neustále slábne.

V zemi působí ještě další levičácká organizace, Vojsko národního osvobození (ELN), která disponuje asi 2500 bojovníky. Jen za několik posledních týdnů zahynulo v Kolumbii při střetech vojáků s povstalci kolem stovky lidí.

Zabitý Mono Jojoy (vpravo) na archivním snímku s velitelem FARC Manuelem Marulandou (Tirofijo, jistá střela), který zemřel již v roce 2008.