Žádná rošáda v čele Slovenské národní strany nebude. Největší rivalka kontroverzního Jána Sloty, až dodnes místopředsedkyně strany Anna Belousovová svůj boj o stranický předsednický post prohrála. Neprošel její návrh, aby byly volby na sobotním sněmu v Ružomberku tajné.
O post předsedy SNS se nakonec ucházela se třemi dalšími kandidáty. K všeobecnému překvapení i s Jánem Slotou, který naprostou většinou hlasů zvítězil.
Po neúspěšných parlamentních volbách, kdy se strana jen o sedm setin procenta prodrala do parlamentu zmizel Slota z veřejného života. Až do dnešního dne se nevědělo, zda se bude o post předsedy SNS ucházet či nikoliv.
Místopředsedkyně strany Anna Belousovová se na rozdíl od něho hodně zviditelnila. Veřejně prohlásila, že za všemi skandály rozkrádání státního majetku, ať už to byl nástěnkový tendr, prodej emisí či jiné kauzy stojí právě Slota.
"Co mám vysvětlovat, když jsem nic nevěděla. Všechno má na svědomí Ján Slota, který do funkcí tyto lidi navrhoval,“ prohlásila. Tvrdila, že právě nyní nastal čas, aby se strana od všech těchto praktik očistila.
Příliš málo růžových lístků
Slota jí ale záměr zmařil. Svoji opětovnou kandidaturu ohlásil pár dnů před konáním sněmu, ale veřejně své rozhodnutí nevysvětlil.
Na sněmu prosadil, aby bylo hlasování veřejné a nikoliv tajné, jak chtěli jeho protikandidáti. Zvolil si pro hlasování modrý lístek. Belousovová měla růžový. Z tří stovek zvedlo modrý papírek 180 delegátů, růžový jen 45. Belousovová se tím nedostala ani do vedení strany.
Belousovová okamžitě prohlásila, že volby byly nedemokratické. "Delegáti hlasovali pod psychickým nátlakem Sloty," řekla. Dokonce naznačila, že si Slota podporu u delegátů koupil. "Složení vedení, místopředsedů, naznačuje, že si Slota podporu na sněmu zaobchodoval," řekla.
Zatím vyloučila, že by SNS opustila. Prý založí platformu a bude svobodně vyjadřovat svůj názor. Jen se obává, že SNS se po sněmu vydala cestou HZDS, které po červnových volbách zůstalo hluboko pod parlamentním prahem.
Slovenská národní strana se právě pro stranické rozpory Sloty a Belousovové rozdělila před více než 10 lety. Tehdy ještě Anna Malíková, dnes Belousovová, Slotu v boji o šéfovský post porazila a ten stranu opustil. Vzápětí založil nový subjekt pod názvem Pravá Slovenská národní strana.
"Neřízená střela a hysterická kráva"
Urážkami ani jeden nešetřil. Belousovová po žilinském sněmu, kde dokonce Slota vypínal po svém odvolání delegátům světla prosila novináře ať něco udělají pro záchranu demokracie. Slota o ní dokonce prohlásil, že je to "neřízená střela a hysterická kráva".
Volební porážka v roce 2002 je dala znovu dohromady. Strany se sloučily znovu pod značkou SNS a až do dnešního dne se oba protagonisté tvářili jako nejlepší přátelé, kterým jde pouze o „největší blaho národa“.
O tom zda Slota zůstane ve vedení SNS se začalo hovořit po posledních volbách. Strana získala pouze 5,07 procent hlasů a ztratila 11 křesel - v přepočtu téměř 140 tisíc hlasů. Slota po volbách tvrdil, že se o post předsedy SNS ucházet nebude a vyvodí tak osobní politickou zodpovědnost. Své rozhodnutí změnil před pár dny.
Od roku 2006 byla SNS čtyři roky koaličním partnerem Směru Roberta Fica. Tomu dokonce evropští socialisté na několik měsíců pozastavili členství na znak nesouhlasu s partnerstvím s extrémistickou stranou.
Slota proslul mnohými nelichotivými výroky na adresu Maďarů, homosexuálů a Romů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist