K 86 letům vězení byla ve čtvrtek v New Yorku odsouzena pákistánská vědkyně Áfía Siddíkíová za útok na americké agenty a vojáky. Oznámily to tiskové agentury. Podle prokuratury prý připravovala také teroristické útoky na území USA.

Sedmatřicetiletá absolventka prestižního Massachusettského technického institutu (MIT) žila v USA. Od roku 2003 byla pohřešována a v roce 2008 ji v Afghánistánu zatkly americké bezpečnostní složky. Při zatýkání se zmocnila zbraně jednoho z vojáků a ohrožovala s ní ostatní. Nikoho ale nezranila a nakonec byla přemožena.

U Siddíkíové byly po zatčení nalezeny poznámky o objektech v New Yorku, které by mohly být terčem teroristických útoků. Byly mezi nimi socha Svobody, Brooklynský most, Wall Street, Empire State Building a výzkumné středisko zvířecích nemocí Plum Island, kde se uchovávají nebezpečné biologické látky. Poznámky údajně také obsahovaly návody na výrobu bomb, nebezpečných chemikálií a biologických zbraní.

Prokuratura označila Siddíkíovou za nebezpečí pro Spojené státy. Její jednání prý bylo předem promyšlené a zaslouží si tvrdý postih. Stejného názoru byl i soudce Richard Berman, který ve čtvrtek uvedl, že výše trestu je "přiměřená".

Siddíkíová byla ze svých činů usvědčena v únoru. Proces tehdy vyvolal v Pákistánu protesty. Odsouzená ve čtvrtek v reakci na rozsudek pronesla před soudem smířlivou řeč, ve které vyzvala své stoupence, aby soudci odpustili a zdůraznila, že si nepřeje žádné násilnosti.

Související