Americký list The New York Times v úterý otiskl komentář od Václava Havla, který vyzývá k udělení Nobelovy ceny míru iniciátorovi čínské Charty 08. Tu inspirovala československá Charta 77.

Dva dny před zveřejněním Charty byl Liou Sia-po zatčen a držen na neznámém místě. O rok později se v Pekingu konal soud, který rozhodl o tom, že za "podněcování k podvracení státní moci" dalších jedenáct let stráví ve vězení.

"(Udělením ceny) by Nobelův výbor dal signál Liouovi i čínské vládě, že mnoho lidí v Číně i po celém světě sympatizuje s ním i s jeho vizí svobody a lidských práv pro 1,3 miliardy čínských občanů," napsal Havel společně s dalšími signatáři Charty 77 Danou Němcovou a Václavem Malým.

Autoři článku otištěném v pondělním vydání amerického listu připomněli historii Charty 77 v bývalém Československu a zdůraznili, že Charta 08 dodala odvahu mladým Číňanům, aby se aktivně zapojili do politiky.

Propojila také různé skupiny odpůrců současného režimu v Číně.

Havel už dříve podpořil Liouovu nominaci na prestižní ocenění. Čínského disidenta navrhli v únoru na cenu čeští zákonodárci napříč politickým spektrem. Nominovalo ho i americké spisovatelské sdružení International Pen.

Čína před udělením Nobelovy ceny za mír Liouovi varovala. Podobně kritizovala i loňského kandidáta na ocenění, jímž byl další disident Chu Ťia. Přestože byl tento aktivista bojující za práva nemocných AIDS považován za favorita, Nobelovu cenu nakonec získal americký prezident Barack Obama.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist