Americký list The New York Times v úterý otiskl komentář od Václava Havla, který vyzývá k udělení Nobelovy ceny míru iniciátorovi čínské Charty 08. Tu inspirovala československá Charta 77.

Dva dny před zveřejněním Charty byl Liou Sia-po zatčen a držen na neznámém místě. O rok později se v Pekingu konal soud, který rozhodl o tom, že za "podněcování k podvracení státní moci" dalších jedenáct let stráví ve vězení.

"(Udělením ceny) by Nobelův výbor dal signál Liouovi i čínské vládě, že mnoho lidí v Číně i po celém světě sympatizuje s ním i s jeho vizí svobody a lidských práv pro 1,3 miliardy čínských občanů," napsal Havel společně s dalšími signatáři Charty 77 Danou Němcovou a Václavem Malým.

Autoři článku otištěném v pondělním vydání amerického listu připomněli historii Charty 77 v bývalém Československu a zdůraznili, že Charta 08 dodala odvahu mladým Číňanům, aby se aktivně zapojili do politiky.

Propojila také různé skupiny odpůrců současného režimu v Číně.

Havel už dříve podpořil Liouovu nominaci na prestižní ocenění. Čínského disidenta navrhli v únoru na cenu čeští zákonodárci napříč politickým spektrem. Nominovalo ho i americké spisovatelské sdružení International Pen.

Čína před udělením Nobelovy ceny za mír Liouovi varovala. Podobně kritizovala i loňského kandidáta na ocenění, jímž byl další disident Chu Ťia. Přestože byl tento aktivista bojující za práva nemocných AIDS považován za favorita, Nobelovu cenu nakonec získal americký prezident Barack Obama.