Třicet dní, třicet států, třicet různých mešit a na tachometru přes dvacet tisíc kilometrů. Aneb "Ramadan Road Trip" dvou muslimů, kteří se rozhodli otestovat Ameriku. A výsledek? "Prospěla."
Doslova na míle daleko, od protestů proti plánované výstavbě mešity poblíž Ground Zero i od floridského pastora Terryho Jonese a jeho nápadu vyhlásit 11. září "Mezinárodním dnem pálení koránu", se ocitli dva přátelé hledající odpověď na svou otázku: Jsou Státy pořád ještě ke všem vstřícné, nebo už i zde vládne nesnášenlivost?
Se začátkem ramadánu začala také třicetidenní cesta Bassámma Tárika a Amána Alího. Z New Yorku se postupně vypravili přes celou zemi - každý den jiný stát a modlitba v jiné mešitě. Jejich pouť skončila v pátek ve státě Michigan, a jak sami říkají, občas se o sebe tak trochu báli.
Když se jim po dlouhé cestě v horách v Montaně, kde není signál mobilních sítí, porouchal jejich Chevy Cobalt a blížil se k nim se svým autem jen starý zarostlý rybář, strach opravdu měli. I když k tomu neměli nejmenší důvod.
Dva mladí cestovatelé totiž byli přijímáni takřka všude, kam přišli - v obchůdku se suvenýry Konfederace v Georgii i na druhé straně země v Severní Dakotě, kde byla na konci dvacátých let postavena vůbec první mešita.
Právě onen tajemný rybář se stal jakýmsi symbolem jejich putování. Plni předsudků a stereotypů se obávali toho, jak se k nim lidé po celé zemi budou chovat. A oni se chovali prostě jen přívětivě a mile i přesto, že potkali dva samotné muslimy v období ramadánu křižující stát po státu.
Obama v den výročí vyzval k toleranci. USA prý nepovedou válku proti islámu - čtěte ZDE
Pastor Jones stáhl hrozbu: Korán nebude hořet, i když vznikne mešita - čtěte ZDE
"Po 13 tisících mílích můžu říct, že Amerika stále existuje! A jsem velmi rád, že tomu tak je," řekl v rozhovoru se stanicí CNN třiadvacetiletý Tárik, jehož předkové přišli z Pákistánu. "Teď opravdu cítím, že je to můj domov..." dodává Tárik.
A ten rybář je nakonec odtáhl do nejbližšího města a prý byl rád, že to pro ně mohl udělat. "A ani když se dozvěděl, že objíždíme mešity, nezalekl se a ze slíbené pomoci nevycouval," vyprávěl nadšeně Tárik.
Jako každá cesta, i tato měla pár podivných momentů. Například policista v Mississippi se jich prý ptal, jaký mají názor na vybudování islámského kulturního centra u Ground Zero. A v Alabamě byli požádáni, aby opustili mešitu.
Zpětně se ale nad těmito situacemi oba přátelé usmívají.
Zajímavá byla prý také zkušenost v Georgii. "Jeli jsme po silnici směr Jacksonville. A když jsme uviděli tu opravdu obrovskou vlajku Konfederace..." popisuje své pocity pětadvacetiletý Alí.
"To máme ale pěkné počasí!"
Vedle vlajky stál malý obchůdek se suvenýry. "Na verandě seděli nějací lidé a my jsme se báli, že se nás budou štítit nebo tak něco," vypráví Alí. "Když jsme konečně vystoupili z auta, jenom se usmáli a říkají: To je ale dnes hezké počasí co?" dodává s úsměvem.
Nikdo je totiž neřadil mezi muslimy nebo nemuslimy, což pro ně bylo prý to největší a zároveň nejmilejší překvapení. Jjeich cesta tak svůj účel splnila. Kromě demonstrantů a těch, kdo se snaží vykřičet své názory do světa (včetně reverenda Jonese), pořád existují lidé, kteří neposuzují ani podle původu, ani na základě vyznání.
Pro svůj internetový deník http://30mosques.com Alí s Tárikem získali podporu nejen od CNN, která jejich zážitky na svůj web umístila, ale také od agentury AP či televizních stanic ABC a Fox News.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist