Ekonomický model Kuby nefunguje. Překvapivě to poprvé připustil kubánský komunistický vůdce Fidel Castro v rozhovoru, jehož další část na internetu ve středu zveřejnil americký magazín The Atlantic.

Redaktor časopisu Jeffrey Goldberg se minulý týden v Havaně Fidela Castra při obědě zeptal, jestli má ještě cenu vyvážet kubánský ekonomický systém do jiných zemí. Podle Goldbergova blogu mu Castro odpověděl, že "kubánský model nefunguje ani nám". Goldberg se nesnažil do překvapivého prohlášení nijak šťourat, ale je přesvědčen, že je jasné, co tím chtěl Fidel říci.

"Řekl to neformálně, ale nežertoval," napsal Goldberg ve středečním elektronickém vzkazu pro americký regionální deník El Nuevo Herald, který vychází v Miami na Floridě. "Myslím, že to bylo čestné přiznání z jeho strany, že jeho bratr (Raúl) musí dát znovu dohromady ekonomický systém, aby zemi udržel na hladině."

Vzkaz pro Ahmadínežáda

Goldberg požádal znalkyni kubánských poměrů Julii Sweigovou, aby byla rozhovoru s Castrem přítomna a jeho odpovědi analyzovala. "Podle mě to bylo konstatování, že v kubánském systému zaujímá stát příliš velkou roli v hospodářském životě," interpretovala Sweigová odpověď. Kubánský předák podle ní ale nechtěl popřít revoluci.

V první části interview Castro radil Ahmadínežádovi, aby nepopíral holokaust. Věci míru podle něj lépe poslouží uznání dějin antisemitismu. Je třeba se pokusit pochopit, proč se Izraelci bojí o svou existenci, poznamenal. Židovský národ byl podle něho v dějinách "pomlouván mnohem víc než muslimové a byla mu přičítána odpovědnost za všechno".

Castro také mimo jiné přiznal, že jeho návrh Sovětům z roku 1962, aby v případě amerického útoku na Kubu podnikli na USA jaderný útok, možná nebyl nejlepší.

Čtyřiaosmdesátiletý Castro, který v roce 2006 kvůli těžkému onemocnění předal vedení státu svému mladšímu bratru Raúlovi, se po čtyřech letech v ústraní začal v posledních týdnech často objevovat na veřejnosti. Nezřídka přitom hovořil o nutnosti předejít použití jaderných zbraní, které podle něho hrozí kvůli sporu mezi Izraelem a USA na jedné a Íránem na druhé straně.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist