Agentura Fitch Ratings zvýšila ve středu dlouhodobý rating BP o tři body na A z předchozího BBB.
Akcie BP posilují o 3,44 % na 38,47 USD.
Britský těžařský koncern BP ve středu zveřejnil zprávu o 193 stranách, ve které předkládá výsledky svého vyšetřování příčin dubnového výbuchu na plošině Deepwater Horizon.
Podle očekávání v ní odmítá plnou zodpovědnost za největší ekologickou katastrofu v dějinách USA. Experti společnosti uvádějí, že za neštěstí může více společností zapojených do vrtných prací a že k havárii vedla série chyb - selhání techniky, chybný lidský úsudek i špatná komunikace v týmu.
Zpráva zároveň odmítá, že by za výbuchem mohl být komplexnější a dlouhodbější problém: nevhodně navržená konstrukce celého vrtu. Právě to přitom v posledních dnech opakovaně zaznělo v amerických médiích.
"Chyboval Transocean"
Není to poprvé, co BP, která je majitelem vrtu, ukazuje prstem na své partnery - její představitelé už od prvních okamžiků po explozi opakovaně zdůrazňovali, že svůj díl viny nesou i firma Halliburton, zodpovědná za betonování při vrtných pracích, a majitel plošiny, společnost Transocean.
A právě do firmy, od níž si plošinu pronajala, se bezpečnostní experti BP pustili v aktuálně publikované zprávě. "Během čtyřiceti minut nedokázalo osazenstvo plošiny Transoceanu rozpoznat a vyřešit únik uhlovodíků z vrtu," stojí v textu. BP nicméně zároveň přiznává, že její odborníci - ve spolupráci s Transoceanem - špatně vyhodnotili bezpečnostní test, který naznačoval možné problémy.
"Abych to řekl jasně: špatně jsme to zabetonovali," uvedl v prohlášení výkonný ředitel firmy Tony Hayward, který se již připravuje na vynucený odchod ze svého postu.
Transocean zprávu BP odmítla. Podle firmy jde o účelový text, který chce zakrýt již dříve oficiálně vyřčené zjištění, že BP učinila řadu úsporných rozhodnutí, která zvýšila riziko provozu plošiny Deepwater Horizon. Majitel potopené plošiny již dříve obvinil BP, že zadržuje důležité důkazy potřebné k objasnění havárie.
Podle zprávy BP se na havárii nejspíš také podílela i firma Halliburton, která vybetonovala vrt, že neodvedla dobrou práci a její beton byl "nestabilní". Vedení firmy Halliburton se k obvinění zatím nevyjádřilo.
Vadný ventil prozkoumají v NASA
Firma zprávu zveřejnila jen několik dnů poté, co z moře vyzvedla bezpečnostní ventil, jehož selhání bylo podle dosavadních předpokladů hlavní příčinou nehody. Podle agentury AP však ventil zatím nebyl prozkoumán, nyní je na cestě do New Orleans, kde ho budou analyzovat odborníci z NASA.
BP zahajuje výměnu netěsnícího ventilu nad vrtem v Mexickém zálivu - čtěte ZDE
Kam zmizela všechna ropa? Odborníci v Mexickém zálivu spoléhají na přírodu - čtěte ZDE
Ropná plošina Deepwater Horizon v Mexickém zálivu vybuchla 20. dubna, při neštěstí zemřelo 11 lidí. Únik se definitivně podařilo zastavit až v srpnu, do té doby uniklo do moře asi 780 milionů litrů ropy, které kontaminovaly vody Mexického zálivu i pláže a mokřady na pobřeží několika amerických států.
Agentura Fitch Ratings odhaduje celkovou výši nákladů z ropné poruchy v Mexickém zálivu na 35-67,5 miliard dolarů.
Viníka katastrofy nyní hledá hned několik amerických úřadů - na vyšetřování se podílí soudy, Pobřežní stráž, NASA i úřad spravující energetické suroviny v oceánu.
V této fázi vyšetřování je zřejmé, že explozi způsobila bublina metanu, která během vrtání unikla z ropného ložiska. Předmětem zkoumání je nyní to, proč vůbec plyn unikl a proč ho bezpečnostní ventil neudržel na dně. Z výpovědí svědků z plošiny také vyplývá, že vedoucí vrtných prací nedbali na několik varovných signálů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist