Skupina s názvem "Uděláme bordel na svatbě Erica Bessona" chtěla proti francouzské politice vyhošťování Romů za hranice země protestovat netradičním způsobem - svatebčany měla přesně 16. září zasypat vařená vajíčka.
"Rozhodl jsem se, že změním datum i místo naší svatby," prohlásil Besson v nedělním pořadu stanice France 5 s tím, že nové informace o plánovaném obřadu už určitě zůstanou v tajnosti.
Chce se tak ujistit, že celá slavnost bude ryze "soukromou záležitostí", píše server L´Express o jeho sňatku s Yasmine Tordjmanovou, čtyřiadvacetiletou studentkou umění.
Jak ale Besson divákům vysvětlil, demonstrantů jako takových, kteří mu už několik týdnů vyčítají bourání nelegálně postavených romských osad a posílání jejich obyvatel zpět do Rumunska a Bulharska, se nebojí. Svou roli prý hrají především peníze.
"Nemám strach z výtržností nebo nějakých žertů... Ale nemám v úmyslu nasadit bezpečnostní složky na soukromý svatební obřad," řekl dvaapadesátiletý ministr. Podobná akce by podle něj zcela jistě policejní ochranu placenou z veřejných financí vyžadovala.
Schwarzenberg ve Francii: K rozhovorům o romské otázce jste měli pozvat také nás! - čtěte ZDE
Odsouvat, nebo integrovat? Evropský parlament řeší, co si počít s Romy - čtěte ZDE
Do facebookové skupiny se již během prvních dní přidalo přes 1200 uživatelů. Jak k plánované akci podotkl Besson, podobné kampaně považuje za naprosto nepřijatelné.
"Mezi soukromými a pracovními záležitostmi by měla stát Čínská zeď. Ta je ale v současnosti dost narušená," postěžoval si před televizními kamerami. A to, co si opravdu přeje, prý je, aby ani jeho "děti, ani nastávající či bývalá manželka kvůli jeho politickým názorům netrpěly."
Odsun provázejí masivní protesty
Proti krokům Nicolase Sarkozyho, který se rozhodl skoncovat s ilegálními přistěhovalci a posílá je zpátky do jejich vlastí, o víkendu protestovaly desítky tisíc lidí v ulicích francouzské metropole i v centru Bukurešti.
Proti se postavili jak organizace hájící lidská práva, tak i poslanci Evropské unie. Celý týden se navíc nese v duchu jednání, jak odsunu zamezit a jak vůbec dál v této otázce postupovat.
Od začátku roku Francii opustilo přes osm tisíc Romů. Prý dobrovolně, hájí nepopulární krok vláda. Rodiny přitom za dospělého člověka získaly příspěvek 300 eur a dalších sto eur pak za každé dítě.
A k "francouzskému modelu" se již hlásí také Itálie a Německo bojující s osadami v okolí svých velkých měst.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist