Skupina s názvem "Uděláme bordel na svatbě Erica Bessona" chtěla proti francouzské politice vyhošťování Romů za hranice země protestovat netradičním způsobem - svatebčany měla přesně 16. září zasypat vařená vajíčka.

"Rozhodl jsem se, že změním datum i místo naší svatby," prohlásil Besson v nedělním pořadu stanice France 5 s tím, že nové informace o plánovaném obřadu už určitě zůstanou v tajnosti.

Chce se tak ujistit, že celá slavnost bude ryze "soukromou záležitostí", píše server L´Express o jeho sňatku s Yasmine Tordjmanovou, čtyřiadvacetiletou studentkou umění.

Jak ale Besson divákům vysvětlil, demonstrantů jako takových, kteří mu už několik týdnů vyčítají bourání nelegálně postavených romských osad a posílání jejich obyvatel zpět do Rumunska a Bulharska, se nebojí. Svou roli prý hrají především peníze.

"Nemám strach z výtržností nebo nějakých žertů... Ale nemám v úmyslu nasadit bezpečnostní složky na soukromý svatební obřad," řekl dvaapadesátiletý ministr. Podobná akce by podle něj zcela jistě policejní ochranu placenou z veřejných financí vyžadovala.

Do facebookové skupiny se již během prvních dní přidalo přes 1200 uživatelů. Jak k plánované akci podotkl Besson, podobné kampaně považuje za naprosto nepřijatelné.

"Mezi soukromými a pracovními záležitostmi by měla stát Čínská zeď. Ta je ale v současnosti dost narušená," postěžoval si před televizními kamerami. A to, co si opravdu přeje, prý je, aby ani jeho "děti, ani nastávající či bývalá manželka kvůli jeho politickým názorům netrpěly." 

Odsun provázejí masivní protesty

Proti krokům Nicolase Sarkozyho, který se rozhodl skoncovat s ilegálními přistěhovalci a posílá je zpátky do jejich vlastí, o víkendu protestovaly desítky tisíc lidí v ulicích francouzské metropole i v centru Bukurešti.

Proti se postavili jak organizace hájící lidská práva, tak i poslanci Evropské unie. Celý týden se navíc nese v duchu jednání, jak odsunu zamezit a jak vůbec dál v této otázce postupovat.

Od začátku roku Francii opustilo přes osm tisíc Romů. Prý dobrovolně, hájí nepopulární krok vláda. Rodiny přitom za dospělého člověka získaly příspěvek 300 eur a dalších sto eur pak za každé dítě. 

A k "francouzskému modelu" se již hlásí také Itálie a Německo bojující s osadami v okolí svých velkých měst.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist