Tisíce lidí se v sobotu po celé Francii připojily k protestu především proti repatriaci Romů, kterou prosazuje vláda prezidenta Nicolase Sarkozyho a také proti vládou připravované důchodové reformě. Protesty mají podle agentury AFP probíhat také před francouzskými zastupitelskými úřady v několika evropských zemích. Jedná se o první masový projev nesouhlasu veřejnosti s novými opatřeními v boji se zločinností v zemi, které Sarkozy oznámil začátkem července.
Protesty pořádají organizace na ochranu lidských práv a odbory, stojí za nimi také francouzské opoziční levicové a ekologické strany. Jen v Paříži se jich podle odhadů účastní asi 30.000 lidí. Demonstrace se konají také v Marseille, Lyonu, Bordeaux a dalších zhruba 130 městech po celé zemi. V zahraničí se má protest uskutečnit před francouzskými velvyslanectvími mimo jiné v Bruselu, Londýně a Bukurešti.
Účastníci protestu v Paříži mávají francouzskými vlajkami a skandují hesla jako "zastavte represe" nebo "NE Sarkozyho nehumánní politice".
Dnešní masové protesty se konají jen dva dny před ministerskou konferencí na téma imigrace svolanou Nicolasem Sarkozym, která se má repatriací Romů z Francie zabývat. Tohoto kontroverze budícího setkání se mají na pozvání Paříže zúčastnit převážně velké evropské země a Kanada.
Francie pokračuje s odsunem Romů, do Rumunska odletělo další letadlo - čtěte ZDE
Francie vrací domů první balkánské Romy. Rumunsko mluví o xenofobii - čtěte ZDE
Česká republika kritizovala fakt, že na konferenci nebyla pozvána, přestože je shodou okolností v pondělí na návštěvě v Paříži šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09). Schwarzenberg minulý týden Sarkozyho kritizoval za "rasistické pohledy", později však svá slova zmírnil.
Kritici obviňují francouzského prezidenta z toho, že se novými kroky v oblasti bezpečnosti snaží pouze odpoutat pozornost od důchodové reformy a rozpočtových škrtů. Zároveň se podle analytiků snaží vylepšit svou rekordně nízkou popularitu před prezidentskými volbami v roce 2012.
Celonárodní stávka bude v úterý
Jenom za poslední měsíc vyhostila Francie do Rumunska a Bulharska asi 1000 Romů. Podle průzkumů veřejného mínění jej v této otázce podporuje více než polovina francouzské populace.
Sarkozy tvrdí, že repatriace Romů jsou nutné v rámci boje proti kriminalitě a důchodová reforma, jejímž jádrem je zvýšení věku odchodu do důchodu ze 60 na 62 let, je nezbytná pro snížení rozpočtového deficitu. V pátek prezident prohlásil, že je rozhodnut stát za svými reformami.
Největší zkouška však zřejmě čeká francouzského prezidenta v úterý, na kdy je plánována celonárodní stávka, která zasáhne školy, veřejnou dopravu i telekomunikace. Národní shromáždění, dolní komora francouzského parlamentu, totiž právě v úterý začne důchodovou reformu projednávat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist