Video

Hlavnímu představiteli italské metropole došla trpělivost a navázal na současný "francouzský trend" bourání osad. Poté, co v jednom z nelegálně postavených slumů minulý týden vypukl požár, při kterém zemřelo tříleté dítě, se rozhodl, že bude bojovat za zbourání dalších zhruba dvou set kempů v okolí města.

"Připravili jsme plán, který postupně skoncuje se nelegálně postavenými tábory," prohlásil Gianni Alemanno. Zároveň ale zdůraznil, že "všem rodinám, které to potřebují, poskytne střechu nad hlavou".

"Malé, bez povolení ostavené osady jsou ale nepřijatelné. Není tam žádná forma kontroly a tím pádem jsou velmi nebezpečné," dodal s tím, že právě proto chce nechat zlikvidovat něco okolo dvou set takových míst.

Římská radnice prý ve spolupráci s policií prošetřuje, jaké z táborů jsou v nejhorším stavu. S jejich bouráním pak chce začít už během příštího týdne, píše italský deník La Repubblica.

Alemanno zároveň vyzval italskou vládu, aby se v Bruselu zasadila o jednotný celoevropský postup při řešení romské otázky.

Opozice na výroky pravicově orientovaného politika reagovala podrážděně. Podle ní za dva a půl roku ve funkci, neudělal pro zlepšení životních podmínek Romů v hlavním městě vůbec nic.

Jediné, co prý dokázal je, že v únoru tohoto roku rozhodl o likvidaci jedné z největších romských osad čítající přibližně 600 obyvatel.

Již před dvěma lety v Itálii proběhlo ostře sledované sčítání Romů následované likvidací desítek táborů v okolí Říma, Neapole i Milána. Prezidenta Silvia Berlusconiho a jeho vládu tehdy mnozí z jeho odpůrců obviňovali z rasismu. Veškerá nařčení ale ministr vnitra Roberto Maroni kategoricky odmítl.

Stejná pravidla pro všechny 

Maroni také minulý týden v rozhovoru s deníkem Corriere della Sera potvrdil, že i on je pro pokračování podle vzoru francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. I když, jak nezapomněl připomenout, jde jen o "kopii modelu italského".

V italské verzi se však nechce soustředit pouze na romské obyvatele, ale na všechny imigranty, kteří "zatěžují sociální systém v celé Evropské unii".

Nové nařízení k vykázání ze země by se tak mělo týkat všech občanů EU, jež nedosahují určitého životního minima, nemají stálé domovy a zatěžují systém sociálních dávek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist