Česko nemá v úmyslu se připojit k finanční pomoci Řecku. V rozhovoru v rakouském deníku Kurier to řekl český premiér Petr Nečas. Podle něj je ale ČR odpovědný člen Evropské unie, který je zastáncem rozpočtové disciplíny a podporuje další rozšíření, a to i o Turecko. K případnému zahájení nových diskusí o temelínské jaderné elektrárně či o takzvaných Benešových dekretech předseda české vlády uvedl, že "v některých případech není co dodat".
Pomoc zadluženému Řecku, kterou připravuje zóna zemí se zavedeným eurem a která může dosáhnout až 110 miliard eur (2,73 bilionu Kč), ostře kritizovalo Slovensko. Odmítlo se k ní připojit. Česko do eurozóny zatím nepatří.
"Záchranný plán (pro Řecko) bereme na vědomí. Nemáme ale v úmyslu se k pomoci Řecku připojit. Pro Česko představuje nynější delegování finančních kompetencí z národní úrovně na evropskou nepřekročitelnou hranici," uvedl český premiér. Termín, kdy by Česko mohlo euro zavést, neuvedl. Podle něj vyvstává teď spíš otázka, jestli je eurozóna se svými problémy vůbec schopna nové členy přijmout.
Kurier podotýká, že český prezident Václav Klaus vystupuje jako euroskeptik. Nečas by mluvil prý spíš o eurorealismu. Deníku řekl, že ČR je "odpovědný člen EU" a zastánce rozpočtové disciplíny a důsledného prosazování stabilizačního paktu. Podporuje i další rozšiřování společenství. "Jsme jednoznační zastánci budoucího rozšíření: Chorvatsko a další země regionu, také Turecko nebo Island - každá země, která má zájem o přistoupení a splní podmínky, by měla dostat možnost požívat výhod jednotného trhu, který pokládám za hlavní přednost EU," řekl v rozhovoru český premiér.
Podle něj Česko "utrpělo obrovskou ztrátu prestiže" kvůli pádu vlády v době českého předsednictví. Svou autoritu si prý může získat zpět hlavně tak, že se stane zemí, která je bez tlaku zvnějšku schopna stabilizovat své finance, snížit zadlužení a dosáhnout vyrovnaného rozpočtu. Ten by ČR měla mít v roce 2016, uvedl Nečas.
V rozhovoru padla zmínka i o zákonech prezidenta Edvarda Beneše, které zbavily Němce v poválečném Československu občanství a majetku, a o jaderné elektrárně Temelín. Proti dekretům i proti Temelínu Rakousko dlouhodobě protestuje. Na otázku, zda by mezi oběma zeměmi neměla začít nová diskuse o obou tématech, český premiér odpověděl: "Diskuse o mnoha záležitostech jsou přínosné, ale v některých případech není co dodat. Pokládám Benešovy dekrety za nezměnitelnou záležitost a otázka ohledně jaderné elektrárny Temelín a spolupráce v této otázce byla upravena už dohodou z Melku."
Kurier píše, že Nečas není v české politice žádným nováčkem a "nejdůležitějším motorem jeho kariéry byl jeho politický pěstoun" Václav Klaus. Na své dráze dosáhl podle listu vrcholu nyní, když se stal předsedou vlády. Ve funkci hned přišel s bolestivým balíkem úsporných opatření. Kurier připomíná, že politik začal šetřit i sám. Nemá ochranku a na cesty do sousedních zemí nelétá, ale jezdí autem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist