Deset až dvanáct centimetrů a přibližně sto gramů. Tak vypadá nejnovější přírůstek Pandy velké, který se narodil ve Vídni.

Ošetřovatelé na bezpečnostní kameře během pondělka zpozorovali, že se dospělá samice Jang Jang ukryla do malého kouta ve svém výběhu, který sloužil jako "porodní místnost". "Jang Jang přichystaný box neopustila během celého dopoledne. V 9:45 jsme na monitoru sledovali začátek porodních stahů a obrazovku jsme pak už nespustili z očí ani na chviličku," popisovala radostnou událost zooložka Eveline Dunglová.

Poté se přesně ve 14:14 ozvalo hlasité "pištění" a narodila se malé panda. Pohlaví ale prý zatím není možné zjistit, píše server Die Presse.
 
Novorozenec i jeho matka teď zůstanou v boxu ještě několik měsíců. A aby je nic nerušilo, bude po tuto dobu jejich pavilon uzavřený. V prvním roce života je totiž podle ředitelky Dagmar Schratterové úmrtnost u pand velkých zhruba čtyřicet procent.

Přesně před třemi lety Jang Jang a její partner Lung Chuej přivedli na svět vůbec první pandí mládě narozené v evropském zajetí přirozenou cestou - samečka Fu Lung. Pandí pár je ale pouze zapůjčený z jedné čínské zoo, a to do roku 2013. Také proto malý Fu Lung cestoval již minulý rok zpět do Číny jako její majetek.

Dvoudenní panda by ale ve Vídni prý měla zůstat ještě dva roky, tvrdí Schratterová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist