Zlepšit ovzduší v továrnách, to je hlavní cíl setkání s názvem "Važte si svého života, milujte své rodiny, a starejte se o sebe navzájem v zájmu skvělé budoucnosti", která připravila firma Foxconn.

Největší smluvní výrobce mobilních telefonů na světě se rozhodl, že své zaměstnance bude motivovat, aby měli rádi svou práci a nepřibýval tak už počet sebevražd.

"Foxconn si uvědomuje, že je čas ohlédnout se zpátky, poučit se z tragédií a vyslat zaměstnancům důležité poselství, že nejsou sami a že rodina Foxconnu je tady, aby je podporovala a aby jim pomáhala s jejich problémy," uvedla společnost Burson Marsteller, která výrobce reprezentuje.

Po rozvěšení sítí pod okny továrny v městě Šen-čen, která byla sebevraždami postižena nejhůře, se zdejší zaměstnanci museli také písemně zavázat, že se o nic podobného nepokusí. Foxconn jim navíc už dvakrát zvýšil platy, takže dělníci si v současné chvíli vydělávají 293 dolarů měsíčně, což je dvakrát více než předtím.

Odborářští aktivisté ale pochybují, že motivační sezení by mohla podpořit morálku na pracovištích, a žádají zevrubnější reformy. "Myslím si, že dnešní akcí nebude ničeho dosaženo, je to celé jen divadlo," řekl Geoffrey Crothall, mluvčí odborářského hnutí China Labor Bulletin se sídlem v Hongkongu.

"Foxconn musí zacházet s dělníky jako s lidskými bytostmi a dávat jim slušné platy," dodal. Již delší dobu totiž upozorňují na to, že za úspěchem společnosti stojí nepřiměřeně velký tlak na dělníky, po kterých jsou vyžadovány dlouhé přesčasy u příliš rychle se pohybujících pásů.

A přidávají se i psychologové. Podle nich jsou problémy hlubšího rázu. V té souvislosti připomínají zatím poslední incident ze 4. srpna, kdy dvaadvacetiletá zaměstnankyně Foxconnu vyskočila z okna své ubytovny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist