Austrálie by se v budoucnu měla stát republikou a vystoupit z britského Společenství Commonwealthu. V úterý to uvedla premiérka Julia Gillardová, podle níž by Alžběta II. měla být poslední královnou, která oficiálně stojí v čele Austrálie.

"Ráda bych jako premiérka byla svědkem toho, že se dopracujeme k dohodě o vzniku republiky," řekla Gillardová.

"Myslím, že správný čas pro to, aby naše země postoupila dál a stala se republikou, bude, až se budou střídat panovníci na britském trůnu. Samozřejmě, že královně přeji, aby žila ještě dlouho a spokojeně," dodala obratem premiérka, podle níž chovají Australané britskou královnu v hluboké úctě.

Oficiální hlavu všech států Commonwealthu Alžbětu II. v Austrálii zastupuje generální guvernér, který jmenuje vládu a podepisuje zákony. Mnoho Australanů, především britského původu, je k monarchii loajální. Především mladí občané však fakt, že v čele státu oficiálně stojí monarcha z druhé strany zeměkoule, vnímají rozporuplně.

Vládní Australská labouristická strana (ALP) již delší dobu usiluje o to, aby se země stala republikou a aby královnu v čele státu vystřídal parlamentem volený prezident. Mnoho zástupců opozice ale patří k monarchistům, kteří necítí žádnou potřebu měnit stávající stav věcí.

Debaty o vystoupení ze Společenství se vedly již v devadesátých letech. V roce 1999 se konalo referendum, ve kterém se Australané rozhodli prozatím zůstat jeho součástí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist