Admirál Thad Allen chce zcela vyloučit riziko, že by zátka nad vrtem, z něhož v minulých měsících unikly statisíce tun ropy, povolila. Muž pověřený americkou vládou nad vyčišťovacími a záchrannými operacemi proto vyčká až do úterý, kdy budou známy výsledky nejnovějších testů, než rozhodne, zda společnost BP může dokončit poslední fázi utěsňovacích prací.

Pokud by výsledky zkoušek nebyly uspokojivé, BP nedostane zelenou. "Podle testů i po posledním utěsnění uniklo asi tisíc barelů ropy, BP proto dostala pokyn, ať riziko dalšího úniku ještě sníží," prohlásil Allen.

Ropná společnost byla připravena, že závěrečný krok, kterým by se propojil původní vrt s novým, připojeným ze strany, podnikne už v sobotu. Měl by tak definitivně skončit únik ropy, která začala masivně proudit do vod Mexického zálivu po dubnovém výbuchu na těžní plošině Deepwater Horizon. Katastrofa, při níž podle odhadů vyteklo na 4,9 milionu barelů ropy, je považována za největší únik ropy na světě, který unikl z podmořského vrtu v důsledku nehody.

Společnost BP je nadále pod velkým tlakem lidí žijících na americkém pobřeží Mexického zálivu, kteří se dožadují náhrady za utrpěné škody. Podle posledních odhadů pohroma stála region 17 tisíc pracovních míst. V období od června do srpna totiž místní turistika inkasuje 70 procent z celoročních zisků. Podle analýzy agentury ­Moody's ztráty za letošní rok dosáhnou celkem 1,2 miliardy dolarů (24 miliard korun).

Škody se neomezí pouze na tento rok. US Travel Association předpovídá, že ztráty v turistickém průmyslu v pobřežních oblastech se v následujících třech letech vyšplhají na 22,7 miliardy dolarů (454 miliard korun). US Travel Association proto vyzvala těžební společnost BP, aby vyčlenila zvláštní fond ve výši 500 milionů dolarů (10 miliard korun), z něhož by se financovala kampaň, která by přilákala turisty k návratu.

Lavina žalob

Odhadnout, jak velký bude konečný účet, který British Petroleum zaplatí za náhrady škod způsobených únikem ropy po dubnovém pádu těžní plošiny Deepwater Horizon, je takřka nemožné. Kvůli náhradě škod a trestní odpovědnosti bylo proti BP a dalším třem firmám ve dvanácti státech USA vzneseno nejméně 300 žalob za porušení federálních zákonů.

Společnost BP dosud vyčlenila na náhrady škod 20 miliard dolarů (500 miliard korun) a hodnota jejích akcií klesla o více než polovinu.

BP v pátek souhlasila, že jako náhradu škody, způsobenou výbuchem v její rafinerii ropy v Texasu v roce 2005, při níž zahynulo 15 zaměstnanců, v roce 2005 zaplatí 50,6 milionu dolarů (1 miliardu korun). 

Podívejte se na grafiku k ropné havárii zblízka:

Grafika BP, ropná skvrna

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist