Francouzská policie v neděli kvůli hrozbě pumovým útokem krátkodobě evakuovala 30.000 poutníků z věhlasného poutního místa Lurdy, kde se koná slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Oznámilo to tiskové oddělení správy poutního místa na jihu Francie. Po 16:00 SELČ policie Lurdy podle agentury AFP opět otevřela.

"Na policejní komisařství dorazila pohrůžka pumovým útokem. Ve svatostánku měly v 15:00 hodin vybuchnout čtyři bomby. Evakuujeme svatyni a chceme zabránit návratu těch, kdo z ní odešli na oběd. Vše se odehrává v klidu," sdělil před 15. hodinou SELČ Pierre Adias z tiskového oddělení. Přitom evakuace nebyla snadná, protože katolíci věří v léčivou sílu Lurd a mezi poutníky je mnoho tělesně postižených nebo nemocných.

Kolem lurdské jeskyně bylo v neděli podle Adiasova odhadu 30.000 lidí. Uvolněné prostory procházeli pyrotechnici se psy. Televize, která z místa vysílá živě, program přerušila.

Brány k bazilice Neposkvrněného početí a k Růžencové bazilice, stejně jako k podzemní bazilice Pia X. byly uzavřeny stejně jako jeskyně Masabielle i prostor s léčivou vodou. Mnoho poutníků ale vyčkávalo před nimi, někteří se dali do zpěvu. Do jedné z bazilik vešel pyrotechnik.

Naposledy Lurdy zažily podobou událost v říjnu 2002. Tehdy musela být kvůli hrozbě bombou evakuována rozsáhlá bazilika Pia X.

Slavné mariánské poutní místo leží 40 km jihovýchodně od města Pau na úpatí Pyrenejí. Podle katolíků se zde o svátku Nanebevzetí v roce 1858 zjevila Bernadetě Soubirousové Panna Marie.

V neděli se v Lurdech konala mše na oslavu Nanebevzetí Panny Marie, odpoledne a večer má být ještě procesí a další mše. Svátek připadá v katolické církvi na 15. srpen. V Lurdech patří tento den k nejrušnějším.


Související