Americký prezident Barack Obama v pátek večer místního času jasně podpořil výstavbu mešity na místě někdejšího Světového obchodního střediska na Manhattanu, které v září 2001 zničily útokem dvou letadel muslimští teroristé. Projekt je trnem v oku mnoha obyvatel New Yorku a proti jsou rozhodně také američtí konzervativci.

Místo plánované mešity je jen dva bloky od někdejších "dvojčat", v jejichž troskách po teroristickém útoku našlo před devíti lety smrt skoro 3000 lidí. "Jako občan a jako prezident věřím, že muslimové mají stejné právo praktikovat své náboženství jako kdokoli jiný v této zemi," řekl Obama v Bílém domě na večeři, která byla pořádána u příležitosti zahájení ramadánu, postního muslimského posvátného měsíce, pro diplomaty a členy americké muslimské komunity.

"To zahrnuje i právo stavět si místa pro bohoslužby a společenské centrum na soukromém pozemku na dolním Manhattanu v souladu s místními zákony a předpisy. To je Amerika a naše oddanost náboženské svobodě musí být neotřesitelná," zdůraznil Obama.

Obama se ke stavbě mešity dosud nevyjadřoval, Bílý dům doposud tvrdil, že jde o lokální záležitost. Plánovaná stavba ale v USA vyvolává vášnivé polemiky už delší dobu, a to nejen v New Yorku, ale v celé zemi. Význační republikáni, včetně někdejší viceprezidentské kandidátky Sarah Palinové či bývalého předsedy Sněmovny reprezentantů Newta Gingriche, se postavili rezolutně proti.

Kritici záměru a někteří pozůstalí považují vznik islámského centra za necitlivý a urážlivý. Schvalování stavby tak provázely demonstrace, které zřejmě jen tak neustanou. Newyorský městský dopravní podnik oznámil, že v jeho autobusech brzy budou provokativní reklamy odpůrců stavby mešity. Bude na nich letadlo blížící se k hořícímu Světovému obchodnímu centru a nápis "Proč tady?".