Federální soud v americkém San Francisku označil kalifornský zákaz sňatků homosexuálů za protiústavní a zvrátil tak předchozí rozhodnutí z listopadu 2008. Tento spor se pravděpodobně ještě dostane k přezkoumání k Nejvyššímu soudu USA.

Soudní proces, který má rozhodnout, jestli americká ústava dává jednotlivým státům právo zakázat sňatky osob stejného pohlaví, začal u federálního soudu v kalifornském San Francisku v lednu letošního roku.

Soud začal s revizí toho, jestli zákaz sňatků osob stejného pohlaví v Kalifornii z listopadu 2008 neodporuje ústavě. Žalobu proti kalifornským úřadům podalo několik homosexuálních párů.


Odpůrci homosexuálních sňatků tvrdí, že zákaz je nutný pro ochranu tradičního chápání manželství a výchovy dětí. Homosexuálové ho vnímají jako porušení svých občanských práv.

Sňatky osob stejného pohlaví jsou legální jen v několika amerických státech, některé další státy umožňují svazky více či méně blízké manželství. Pře o umožnění sňatků v posledních letech zaměstnávají různé typy amerických soudů, k nejvyššímu soudu se ale tato problematika dostala podle agentury AP naposledy před 38 lety.