Nové stavby v české metropoli neohrožují zdejší památky, konstatoval výbor UNESCO, který v těchto dnech zasedá v Brazílii. Čro-1 Radiožurnál ve čtvrtek informoval, že zástupci organizace nezařadili Prahu mezi 25 ohrožených míst, kterými se na svém jednání budou zabývat.

UNESCO nicméně zveřejní zprávu o kontrolní návštěvě emisarů v Praze letos v lednu. Tehdy komisaře zajímalo hlavně pokračování ražby tunelu Blanka a opravy Karlova mostu.

„Podle informací Českého rozhlasu považují za nutné tunel Blanka dostavět a Karlův most opravovat hlavně jako národní kulturní památku, což ostatně Praha už dělá,“ uvedl Radiožurnál.

Mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar ČTK sdělil, že zpráva zimní monitorovací mise UNESCO Praze doporučuje přijmout pravidla staveb výškových budov. Zpráva vyslovila také politování nad tím, že při opravě Karlova mostu nebyly připraveny pečlivější průzkumy.

"Zpráva popisuje stav péče o Pražskou památkovou rezervaci, jak jej viděla mise," uvedl Cieslar. Ministerstvo kultury podle něj ke zprávě výboru poskytlo své stanovisko, ve kterém upravilo "několik nepřesných formulací". Členové mise v dokumentu doporučili hlavnímu městu, aby co nejdříve přijalo jasná pravidla, kde lze stavět výškové budovy.

"Co se týče Karlova mostu, vyslovila mise politování nad tím, že jeho obnově nepředcházely průzkumy pečlivější než ty, které byly provedeny," dodal. 

Na setkání v Brazílii zároveň UNESCO vyškrtlo ze seznamu ohrožených památek Galapágy.

Ekvádorské ostrovy vulkanického původu v Tichém oceánu, kde v 19. století studoval rostlinné a živočišné druhy Charles Darwin, byly na seznamu od roku 2007. Ohrožovaly je údajně rostoucí zalidnění ostrovů, rybolov a turistika.

Výbor světové organizace ale hlasováním v poměru 15 ku čtyřem podpořil návrh Brazílie, aby byly z listiny UNESCO vyškrtnuty s odůvodněním, že Ekvádor v posledních letech udělal v ochraně Galapág velký pokrok. "Je důležité uznat úsilí ekvádorské vlády o zachování tohoto dědictví," prohlásil šéf brazilské delegace Luiz Fernando de Almeida.

Na seznam naopak přibily ugandské Hrobky bugandských králů v Kasubi, které letos poničil požár.

Související