Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) ještě tento týden odvolá z funkce šéfa Úřadu pro dohled nad akvizicemi Romana Hoštu, který je podepsán pod podezřelými zakázkami Správy vojenského bytového fondu. V majetkové sekci ministerstva provede forenzní audit renomovaná mezinárodní firma, kterou ministerstvo urychleně vybere, řekl v pondělí novinářům ministr. Vondra zároveň nařídil pozastavit až do odvolání všechny zakázky ve Správě vojenského bytového fondu.

Ministr a místopředseda ODS Vondra, který je v úřadu jen dva týdny, tak reagoval na skandály okolo veřejných zakázek Správy vojenského bytového fondu, o nichž v posledních dnech informovala Mladá fronta Dnes (MfD).

Vondra kritizoval Hoštu nepřímo i v pátečním rozhovoru pro HN. "Prověříme způsob, jakým se nakládá na ministerstvu obrany s majetkem. Ten nutně potřebuje změnu. Jde o zacházení s nemovitostmi, s bytovým fondem a také o akvizice na správu a údržbu tohoto majetku," uvedl ministr v odpovědi na dotaz, kde chce ve svém resortu uspořit požadované dvě miliardy. "Bytový fond měl být už dávno privatizován," dodal.

Případ šetří policie

Právě Hošta je podepsán pod výsledkem tří výběrových řízení na renovace vojenských ubytoven a bytových domů, které byly zřejmě předraženy a na nichž údajně vydělala miliony společnost H+V Praha spojená s Hoštovým tehdejším podřízeným Kajetánem Kalivodou.

Hošta byl do funkce ředitele Úřadu pro dohled nad akvizicemi jmenován předchozím vedením ministerstva obrany, v jehož čele stál Martin Barták. "Považuji za nemožné, aby tento úřad vedl člověk,... který ještě donedávna vedl Správu vojenského bytového fondu a který je pod některými z vyšetřovaných smluv osobně podepsán," řekl v pondělí na Hoštovu adresu Vondra.  

Ministr už v pátek pověřil inspekci, aby zahájila vyšetřování v Úřadu pro dohled nad akvizicemi. Dnes se stejní inspektoři začali na Vondrův příkaz zabývat i šetřením ve Správě vojenského bytového fondu.  

Vondra také nařídil pozastavit všechny zakázky Správy vojenského bytového fondu. Tři stavby, jichž se dotýkají podezřelé smlouvy, budou podle něj převedeny pod Úřad akvizic nemovitého majetku, který je na rozdíl od bytového fondu přímo podřízen náměstku ministra obrany pro zahraničí Janu Fulíkovi.

Ekonomický náměstek ministerstva Tomáš Perutka, kterému podle deníku firma H+V Praha stavěla před třemi lety dům, bude muset Vondrovi dodat materiály dokládají způsob financování této stavby. V srpnu pak ministr rozhodne, zda v Perutkově případě šlo o konflikt zájmů.

Případ okolo Kalivody už prověřuje i protikorupční policie. Předražené zakázky získaly neznámé firmy, které je postoupily právě H+V Praha. Až ta si za reálnou cenu najala skutečnou stavební firmu. Kauza se dostala na světlo, když H+V Praha nezaplatila ani stavební firmě Globe Estate, která prováděla práce na vojenských ubytovnách v Chotusicích, Táboře a zateplení bytových domů v Kozlově.