Za nejoblíbenější sousední zemi považují Němci Rakousko. Sympatické jsou jim i Švýcarsko a Francie, zato Polsko a Česko se krčí na konci žebříčku oblíbenosti. Vyplývá to z výsledků reprezentativního průzkumu institutu Emnid pro magazín Reader´s Digest. O výsledcích dnes informovaly německý web Presseportal a agentura APA.

Rakousko označilo za nejsympatičtější sousední zemi 22 procent z 1002 dotázaných Němců. Francie a Švýcarsko obsadily druhou příčku se shodnými 17 procenty. Následuje Nizozemsko s 15 a Dánsko se 13 procenty.

S velkým odstupem za nimi skončily Belgie, Lucembursko, Polsko a Česko, které nedostaly ani pět procent.

V otázce ohledně nejméně sympatické sousední země se 26 procent respondentů nedokázalo rozhodnout. 33 procent ale označilo Polsko, na druhém místě žebříčku negativního vnímání se ocitla Česká republika se 13 procenty.

Zkušenost chybí, jde spíš o předsudky

Nejnápadnější na tomto výsledku je, že nejvyššího procenta neoblíbenosti nedosahuje Polsko v sousedních německých spolkových zemích, nýbrž ve velmi vzdáleném Bádensko-Würtembersku.

Podobné je to i s Českem, jemuž se dostalo nejnižšího ocenění v Hesensku, Porýní-Falci a v Sársku.

Podle generálního tajemníka Ústavu pro zahraniční vztahy ve Stuttgartu Ronalda Grätze jsou takové výsledky snadno vysvětlitelné. "Předsudky můžete vyvracet jen v případě, že jste blízko." To se prokázalo i v dané anketě.

Tak například 56 procent kritiků Polska připustilo, že neznají žádného tamního obyvatele, 58 procent navíc ještě nikdy v Polsku nebylo. Mnozí skeptici odůvodňují své antipatie spíš dojmem, který si o Polácích udělali z médií, například z neustálých zpráv o problému krádeží aut.

Čím mladší, tím víc vadí Poláci

Velmi podobné je to i s Českem. "Mé antipatie jsou historicky podložené," říká jeden z respondentů a stěžuje si na vyhnání Němců po druhé světové válce.

Omylem by ale bylo přisoudit takové smýšlení především starším lidem: za nejméně sympatického souseda označilo Polsko 28 procent respondentů z věkové skupiny 60 let a více, mezi 14 až 29letými jich bylo už 37 procent a ve skupině od 40 do 49 let dokonce 41 procent.

"To je názorný příklad toho, jak jsou negativní postoje předávány z generace na generaci," soudí Grätz.

Oblíbenost Rakouska mezi Němci se dá podle experta Grätze připsat především kulturním paralelám a stejnému jazyku. Ze skupiny fanoušků Rakouska jich 97 procent označilo krajany v alpské republice za přátelské, 90 procent je považuje za pilné. Jen 34 procenta dotázaných soudí, že jsou Rakušané provinční.

Na Švýcarsku Němci oceňují především impozantní krajinu a také formu politického spolurozhodování občanů, například v referendech. 92 procent sympatizantů Švýcarska kromě toho považuje Švýcary za čestné.

Také dobré umístění Francie je pochopitelné. 91 procent respondentů například uvedlo, že Francouzi jsou národ s velkým smyslem pro humor, 72 pak zdůraznilo, že tamní lidé jsou otevření světu.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist