Otázky zodpovědného hospodaření, energetické bezpečnosti i regionální spolupráce v rámci Visegrádské skupiny v Bratislavě probíral český premiér Petr Nečas se svou slovenskou kolegyní Ivetou Radičovou. Předseda české vlády tak dodržel tradici, podle které první zahraniční cesta šéfa kabinetu vede právě na Slovensko. Oba politici zdůraznili dobré vzájemné vztahy obou zemí, které Radičová popsala slovy "důvěra, přátelství, spolupráce".

"Prostor pro spolupráci je tady obrovský a my jsme přesvědčeni, že bude naplněn velmi aktivní politikou obou našich vlád," podotkl předseda české vlády.

"Čelíme stejným výzvám" 

Nečas poznamenal, že letos se v obou zemích podařilo sladit politické cykly a tak v Praze i v Bratislavě nyní nesou vládní odpovědnost politici s podobnými programovými prioritami a čelí podobným problémům, především ve snaze konsolidovat veřejné finance a uskutečnit nutné reformy. "Čelíme společně stejným výzvám a stejným problémům. Je nezbytné konsolidovat veřejné finance v obou zemích, je nezbytné zastavit zadlužování obou našich zemí," řekl český premiér.

Za nesmírně užitečnou Nečas označil výměnu zkušeností mezi ČR a Slovenskem z provádění reforem v oblasti veřejných financí, sociálního systému či zdravotnictví. "Já vždycky říkám, proč znovu vynalézat kolo. Když se někomu něco osvědčí, tak je dobré to použít, a naopak, když se něco ukáže jako slepá ulička, proč tu chybu opakovat," vysvětlil.

Obě země jsou si podle něj z ekonomického, sociálního i politického hlediska velmi podobné, a tak bude vzájemná výměna zkušeností velice užitečná. Každá však půjde svou cestou se svými prioritami.

"Obě naše ekonomiky jsou výrazně proexportní, otevřené," připomněla Radičová, země se ale podle ní liší v konkrétním zaměření průmyslové výroby, jiná je situace regionů. "Konkrétní nástroje na konsolidaci veřejných financí si budou v něčem podobné, ale i výrazně odlišné," řekla.

Praha i Bratislava mají podle Nečase společný názor a zájem na tom, aby pravidla týkající se rozpočtové odpovědnosti byla z hlediska evropských norem skutečně vymahatelná. "Aby to nebyly pouze věci napsané na papíru, které v určitém okamžiku se stávají pouhým cárem papíru," podotkl český premiér.

Radičová informovala Nečase o výsledcích jednání na půdě Evropské unie a o slovenské deklaraci v souvislosti s uskutečňováním evropského strategického mechanismu, který by měl zabránit dopadům finančních krizí v zemích EU.

 

S Nečasem jeho slovenská kolegyně podle svých slov diskutovala také o "budoucnosti z hlediska možného připravovaného vstupu České republiky do eurozóny".

Radičovou pozval Nečas na návštěvu do ČR, zřejmě někdy poté, co v obou zemích budou schválena programová prohlášení nových vlád. "Poprosila jsem pana premiéra o pochopení, že má úplně první (zahraniční) cesta tentokrát výjimečně vedla do Bruselu," poznamenala slovenská premiérka. Minulý týden v sídle EU jednala o záchranném fondu eurozóny a o finanční pomoci Řecku, které se na Slovensku setkávaly s výhradami.

Předsedové vlád ČR a Slovenska by se podle svých slov mohli začít pravidelněji a neformálněji setkávat například na Moravě kvůli lepší informovanosti a koordinaci právě v ekonomických otázkách či v evropské problematice.

Oba politici se dotkli také problematiky energetické bezpečnosti, když hovořili na straně jedné o nynější závislosti středoevropských zemí na dodávkách energetických surovin z Ruské federace a na straně druhé o rozvoji jaderné energetiky.

Ostražitost vůči Rusku 

O Rusku se hovořilo také v jiné souvislosti, a sice o potřebě ostražitosti vůči asertivní politice Moskvy. "Společný koordinovaný postup těchto zemí by v této oblasti nebyl na škodu," uvedl Nečas na setkání s novináři. 

Pokud jde o energetiku, hovořilo se také o jádru. Slovensko nedávno vyjádřilo zájem o českou účast při modernizaci jaderných elektráren Jaslovské Bohunice a Mochovce. 

Podle Nečase je třeba využít "sílu" celé Visegrádské skupiny. "Vektorový součet čtyř zemí je silnější než izolovaný postup každé z nich. Určitě máme společný zájem v budování energetických sítí. Střední Evropa se bez modernizace jádra neobejde,"

Nečas do Bratislavy nepřiletěl vládním speciálem, ale přijel autem. Novinářům vysvětlil, že jedním z důvodů byla snaha šetřit, druhým prostý fakt, že z Moravy, kde byl ještě ráno, je to do Bratislavy autem blíže než na letiště do Prahy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist