Kryt nad vrtem v Mexickém zálivu zřejmě funguje, protože tlak v něm roste a ropa nikudy neuniká. V neděli to oznámil Doug Suttles ze společnosti BP, která poškozený vrt v hloubce 1500 metrů provozovala. Americký vládní zmocněnec pro dohled nad ropnou havárií v Mexickém zálivu Thad Allen si však myslí opak. Podle něj se nedaleko utěsněného místa objevila trhlina. Mluvčí BP prohlásil, že o žádné trhlině nemá informace.
Odborníci utěsnili kryt ve čtvrtek a zahájili test jeho těsnosti, kdy sledovali, jak v zařízení roste tlak. Suttles v neděli oznámil, že zařízení podle výsledků zkoušek zřejmě funguje bez problémů. V sobotu BP rozhodla o prodloužení testu o den, protože tlak byl nižší, než se očekávalo.
Podle Suttlese jsou ale nižší hodnoty zřejmě způsobeny menším tlakem v ropném ložisku, které se během tří měsíců od začátku ekologické havárie částečně vyprázdnilo.
Allen vyzval BP, aby záležitost ohledně možné trhliny prošetřila a sdělila americké vládě bezodkladně podrobnosti. Pokud se informace o trhlině potvrdí, měla by podle Allena BP krycí ventil otevřít a poruchu odstranit, aniž by vrt poškodila. Žádné detaily ohledně problémy však v dopise neuvedl.
BP v závěru víkendu také oznámila, že chce udržet kryt uzavřený a nepřipojovat k němu odsávací trubice, kterými by bylo možné čerpat ropu do tankerů na hladině. Kvůli připojení trubic by totiž podle odborníků bylo nutné na tři dny otevřít ventily krytu, aby se snížil tlak v zařízení. "Jednoduše nechceme obnovit proud ropy do Mexického zálivu, pokud nebudeme muset," citovala Suttlese agentura AP.
BP hloubí náhradní vrty
Suttles předpokládá, že by kryt mohl zadržovat ropu do chvíle, než se podaří vadný vrt uzavřít pomocí odlehčovacích vrtů. BP hloubí dvě šachty od začátku května a předpokládá, že první z nich by měla původní vrt protnout do konce července. Poté by se oba vrty zabetonovaly.
Druhý odlehčovací vrt slouží jako záloha pro případ, že by první selhal. Dokončen by měl být podle vládních odhadů do poloviny srpna. Pokud by ani jeden z odlehčovacích vrtů nefungoval, chce BP odvést ropu podmořským potrubím do funkčního vrtu. Práce na potrubí by ale trvaly nejméně do konce srpna.
Ta zatracená skvrna nás pohřbila. Rybáři v Louisianě se bojí krachu - čtěte ZDE
Hledám, koho za ropnou skvrnu „nakopat do zadku“, prohlásil Obama - čtěte ZDE
Společnost BP hledá pomoc u investorů z Blízkého východu - čtěte ZDE
Ropa do Mexického zálivu vytékala téměř tři měsíce od 20. dubna, kdy výbuch těžební plošiny Deepwater Horizon zničil podmořský vrt a zabil 11 dělníků. Surovina zasáhla americké pobřeží od Texasu po Floridu a způsobila nejhorší ekologickou havárii v dějinách Spojených států.
Odstraňování přímých následků ropné havárie na americkém pobřeží potrvá podle odhadů vlády do podzimu. S dlouhodobými následky na mořský život i na pobřežní ekosystémy se zřejmě budou Američané potýkat ještě řadu let.
Katastrofa měla velký dopad i na společnost BP, která vrt provozovala. Hodnota jejích akcií se od výbuchu těžební plošiny propadla více než o třetinu. Společnost zatím vynaložila 3,5 miliardy dolarů (68,6 miliardy korun) na odstraňování následků havárie a slíbila založit fond na likvidaci škod, do kterého má podle dohody s americkou vládou vložit 20 miliard dolarů (392 miliard korun).
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist