Bývalý důstojník libyjské tajné služby Abdal Basat Alí Midžrahí byl před devíti lety odsouzen ve Skotsku k doživotí za podíl na atentátu na letadlo nad skotským Lockerbie. Loni v srpnu ho ale Skotsko ze zdravotních důvodů propustilo. Lékaři tvrdili, že má rakovinu a zbývají mu tři měsíce života. Teď připouštějí, že může žít dalších deset let.

V souvislosti s ropnou katastrofou v Mexickém zálivu navrhli američtí senátoři prošetřit roli společnosti BP při vyjednávání memoranda o porozumění, které normalizovalo vztahy mezi Libyí a Británií a nepřímo přispělo také k Midžrahího propuštění. Z obnovení ekonomických vztahů mezi oběma zeměmi těžila i BP, která v roce 2007 uzavřela s Tripolisem kontrakt na těžbu ropy za 900 milionů dolarů (17 miliard korun).

V dopise zaslaném americké ministryni zahraničí Hillary Clintonové a šéfovi zahraničního výboru Senátu Johnu Kerrymu Hague ujišťuje, že je ropná společnost podrobena důkladnému vyšetřování.

"Nic nenasvědčuje tomu, že by se společnost BP jakýmkoli způsobem podílela na vyjednávání ohledně propuštění Midžrahího... ani tomu, že by se skotská vláda rozhodla Midžrahího propustit proto, aby usnadnila uzavření obchodních dohod ropné společnosti," píše se v dopise, ze kterého cituje agentura Reuters.

V roce 1988 zahynulo při pádu letadla společnosti PanAm letícího na lince Londýn-New York 270 lidí, většina z nich byli Američané. Libye po dlouholetém zdráhání vydala podezřelé k soudu do Británie, proces začal v roce 2000 a o rok později byl odsouzen jen Midžrahí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist