Evropská komise chce, aby členské státy Evropské unie vzájemně sladily školní prázdniny. Místo toho, aby byly soustředěné do dvou letních měsíců, by v budoucnu mohly být rozložené do celého roku. "Komise podporuje celoroční, vyvážený přístup k turistické infrastruktuře a službám," popisuje server EurActiv.

Tímto opatřením by se prodloužila turistická sezóna, což by pomohlo sektoru cestovního ruchu, který výrazně posílil dopady krize, vysvětlil ve středu novinářům eurokomisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani.

Podle něj by navíc takový krok přinesl i úsporu mladým cestovatelům a rodinám s dětmi. "Chtěli bychom, aby mladí lidé taky mohli navštívit slavné kulturní památky v období, kdy není turistická špička," doplnil Tajani. "Není to pouze kulturní cvičení, ale mohli by cestovat levněji," dodal.

Zatím se nejedná o závazné opatření, ale pouze doporučení.

Návrh na prodloužení prázdninové sezóny je jedním z hlavních bodů v balíčku opatření, které Komise navrhuje pro oživení v oblasti cestovního ruchu. Turistika je totiž třetím nejvýznamnějším hospodářským sektorem v rámci EU z hlediska počtu pracovních míst a obratu. K HDP Unie přispívá pěti procenty, v posledních dvou letech ho ale výrazně zasáhla hospodářská krize.

Dalším ze způsobů, jak pomoci podnikatelům závislým na turistice je podle Komise například podpora cestování seniorů. Lidé nad 65 let totiž budou podle odhadů v roce 2020 tvořit pětinu evropské populace. "Tato část populace je složena z lidí s možností utrácet a s volným časem, takže je pro tento sektor velkým potenciálem," uvedla Komise.

Už na jaře představil Tajani další z plánů, jak"propagovat konkrétní iniciativy, které se zaměří na prodloužení sezóny“. Evropská média mu dala přezdívku Erasmus pro turisty - komisař totiž navrhuje, aby EU finančně přispívala těm, kdo by mimo sezónu vyjeli na dovolenou. Tedy například v zimě do oblastí, kam se jezdí většinou k moři nebo naopak v létě na sever kontinentu. 

„Mladí, lidé nad 65 let a osoby s omezeným pohybem nebo nízkým příjmem dostanou finanční podporu, aby odjeli na dovolenou v mimosezónním období,“ vysvětlil v dubnu EurActivu hlavní myšlenku nejmenovaný úředník z Evropské komise.

Myšlenka na změnu školních prázdnin není nová ani v Česku. Asociace cestovních kanceláří České republiky (ACK) loni navrhla, aby se letní prázdniny v ČR rozložily do čtyř měsíců. Délka prázdnin by se zachovala, ale jednotlivé kraje nebo školy by je mohly vyhlásit klouzavě podobně jako v případě jarních prázdnin.

Konkurenční Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) následně žádala prodloužení letních prázdnin o dva týdny.

Delší prázdniny než Češi mají školáci například ve Francii, Itálii, Španělsku či Chorvatsku. Klouzavé prázdniny podle jednotlivých spolkových zemí mají v Německu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist