Fanoušek počítačové techniky a zároveň ruský prezident Dmitrij Medveděv ve středu navštívil legendární Silicon Valley, aby se poučil, jak rozvíjet nové technologie. Průvodcem mu byl sám Terminátor, tedy kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger, který mu již přislíbil, že američtí podnikatelé pomohou při projektu „inovativního města“ Skolkovo.

Tento projekt by pomocí soustředění perspektivních technologických společností na místě se sníženou daňovou zátěží měl vydobýt Rusku pozice mezi vědecky nejpokročilejšími zeměmi světa. Projekt má na starosti miliardář Viktor Vekselberg, který zajišťuje i účast amerických podnikatelů. „Dohodli jsme se například s výkonným ředitelem Google Ericem Schmidtem, že bude v dozorčí radě projektu Skolkovo,“ pochlubil se Vekselberg novinářům.

Právě Google bude spolu s firmou Apple, Cisco a sociální sítí Twitter jednou ze zastávek čtvrteční cesty Dmitrije Medveděva. V Applu ho bude provázet zakladatel společnosti Steve Jobs, který mu údajně věnuje i nový iPhone 4. "Tím se Medveděv stane prvním ruským majitelem tohoto telefonu nové generace," pochlubil se ruskému serveru Life News zdroj z prezidentovy delegace. Oficiální prodej iPhonu totiž v Rusku začne až o den později.

Nigérie se sněhem

Ruský prezident se také setká s asociací programátorů ruského původu AmBAR, kterých je v USA po započítání těch, kteří se v Americe již narodili, údajně několik stovek tisíc. S tím nejslavnějším, spoluzakladatelem firmy Google Sergejem Brinem, se ale nesetká. Důvodem je nejspíše to, že Brin se o Rusku několikrát nelichotivě vyjádřil, například ho nazval „Nigérií se sněhem“. Před osmi lety se také podivoval, jak může "parta banditů" kontrolovat světové dodávky energií.

Sergej Brin se narodil v Moskvě, ale v roce 1979, kdy mu byly čtyři roky, jeho rodiče emigrovali do USA. Jeho otec Michail, který byl učitelem matematiky, začal přednášet na univerzitě v Marylandu a jeho matka Jevgenija pracovala v NASA. Sám Sergej vystudoval matematiku a informatiku v Marylandu a při doktorských studiích na Standfordu se seznámil s Larry Pagem, se kterým v roce 1998 založili Google.

Agentura Reuters ironicky komentovala Brinův výrok o Nigérii se sněhem s tím, že podle některých průzkumů je v Nigérii lepší podnikatelské prostředí než v Rusku. V žebříčku vnímání korupce organizace Transparency International v roce 2009 Rusko získalo jen 2,2 body, tedy za Nigérií. Za posledních deset let mělo Rusko nejlepší výsledek v roce 2004, kdy získala 2,4 bodu. Tento výsledek ho staví na úroveň Tanzánie a Mozambiku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist