Nový rozměr dostává rozhodnutí Amerického soudu, který smetl v úterý ze stolu moratorium Baracka Obamy na těžbu ropy po havárii v Mexickém zálivu. Podle novinářů z AP rozhodoval v případu soudce (Martin Feldman), který má sám rozsáhlé investice v ropném průmyslu.
"Soudce dosazený do úřadu v roce 1983 prezidentem Ronaldem Reaganem, vlastnil v roce 2008 akcie jedné z největších těžařských firem Transocean Ltd. ve výší 15 tisíc dolarů," informovala agentura AP. Potopená ropná plošina Deepwater Horizon, jejíž nehoda stojí za současnou ekologickou katastrofou, přitom patřila právě Transocean Ltd, která ji pronajímala firmě BP.
Americký soudce v sobotu zrušil půlroční zákaz těžby ropy vyhlášený vládou navzdory přetrvávajícím problémům s unikající ropou v Mexickém zálivu. K zákazu vedla americkou vládu, která se teď proti rozhodnutí soudu hodlá odvolat, havárie ropné plošiny Deepwater Horizon a únik z ropného vrtu v hloubce 1500 metrů.
Nejhorší ekologická havárie v dějinách USA
Soudce při rozhodování podle svých slov přihlížel k závažnosti nehody, nakonec se ale přiklonil na stranu odpůrců moratoria. Zákaz napadlo několik firem, které poskytují doplňkový servis pro těžební společnosti.
Zástupci firem označovali moratorium za neopodstatněné, protože vláda podle nich nemá žádné důkazy o tom, že by kvůli hlubokomořské těžbě hrozilo Mexickému zálivu nějaké nebezpečí.
Odpůrce moratoria podpořilo i vedení státu Louisiana, který byl přitom nejhůře zasažen ropnou skvrnou v zálivu. "Toto je katastrofa pro životní prostředí. Neudělejme z ní i hospodářskou katastrofu," řekl u soudu zástupce státu Henry Dart.
Zástupci vlády nicméně argumentovali tím, že půlroční lhůta je potřeba k prověření bezpečnostní situace na všech 33 plošinách, které těží ropu z hlubokého moře.
"Nedostatek důkazů"
Soudce Martin Feldman dal nakonec za pravdu žalobcům. Zdůraznil, že vláda nepředložila dost důkazů o hrozícím nebezpečí, které by vyžadovalo zákaz těžby. "Soud nedokáže nalézt nebo vystopovat vztah mezi předloženými důkazy a rozsahem moratoria," uvedl ve zdůvodnění rozsudku.
"Ropná skvrna z plošiny Deepwater Horizon je smutná, ošklivá a nelidská katastrofa," napsal dál soudce. Podle něj ale vláda nemůže vycházet z předpokladu, že když vybuchla jedna těžební plošina, všechny ostatní také představují bezprostřední riziko.
Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs oznámil, že se vláda proti rozsudku okamžitě odvolá. "Prezident věří, že pokračovat v těžbě v těchto hloubkách, aniž bychom věděli, co se stalo (s vadným vrtem) není rozumné," uvedl Gibbs. Podle něj si vláda nemůže dovolit riskovat bezpečnost pobřežních oblastí a lidí, kteří zde žijí.
Americké ministerstvo vnitra, které je zodpovědné za těžbu ropy v pobřežních vodách, v reakci na rozsudek také oznámilo, že povolí obnovení těžby pouze v případě, že ropné společnosti dodrží na hlubokomořských vrtech zpřísněná bezpečnostní opatření. Ta byla vydána před dvěma týdny a původně se vztahovala pouze na těžbu z mělkého moře.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist