Pětatřicet let po konci války ve Vietnamu se zástupci USA a Vietnamu domluvili na likvidaci nejproblematičtějšího dědictví konfliktu - následků používání chemikálií Agent Orange. Odstranění chemikálií z přírody a léčba postižených osob vyjde na 300 milionů dolarů (asi 6,3 miliardy korun). Napsala o tom agentura AP.
USA v této asijské zemi neúspěšně bojovaly v letech 1960 až 1973.
Společná komise amerických a vietnamských politiků, vědců a občanských zástupců dnes zveřejnila plán, podle kterého by měly USA a další dárci poskytovat po dobu deseti let každoročně 30 milionů dolarů (asi 626 milionů korun). Americká vláda by se měla na financování podílet asi z poloviny, zbylou část by měly věnovat různé nadace a další dárci.
Třetina celkové částky půjde na odstraňování toxických dioxinů z vietnamské přírody.
Dioxiny zde zůstaly po používání známého herbicidu Agent Orange. Ten pokusně používaly americké jednotky, aby měly po opadání listí ze stromů lepší přehled o pohybu nepřátelských sil.
Zbylé dvě třetiny peněz budou vynaloženy na léčbu postižených osob, u nichž se předpokládá, že za jejich obtížemi stojí rovněž následky rozprašování chemikálií.
Armáda USA rozprášila mezi lety 1962 a 1971 nad čtvrtinou bývalého Jižního Vietnamu asi 75 milionů litrů herbicidů. Chemikálie poničily asi dva miliony hektarů lesa a dalších 200.000 hektarů zemědělské půdy.
Dopady dioxinů na lidské zdraví jsou spojovány s rakovinou a vrozenými defekty. Vietnamský Červený kříž odhaduje, že následky používání chemikálií trpí až tři miliony osob.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist