Smažené brambůrky, sušenky, saláty, balený humus, džus a další zboží, které se nesmělo dodávat do Gazy, může překročit její hranice. Několik hodin před včerejší schůzkou v Bílém domě mezi palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a prezidentem USA Barackem Obamou učinil Izrael vůči Gaze vstřícné gesto.
Částečné uvolnění blokády chudého pásma žádají po izraelské vládě nejen Palestinci, ale i nejdůležitější strategický partner, tedy právě Spojené státy. Pochutiny a nápoje jsou příliš málo, stěžují si však Palestinci.
„Posílají nám první předkrm. My ale čekáme na hlavní chod – úplné ukončení tohoto nespravedlivého obklíčení,“ komentoval izraelské gesto palestinský ministr pro ekonomiku Hasan Libdí.
Kvůli zadržení tureckého konvoje se stovkami lidí na palubě, který byl před pokusem doplout do Gazy minulý týden násilně zastaven Izraelci, nyní vládne napětí v celém regionu.
Do Gazy se nyní může dle zprávy izraelské organizace Giša dovážet pouhých 97 druhů zboží. „Pro srovnání: velký izraelský supermarket nabízí 10 tisíc až 15 tisíc druhů produktů,“ upozorňuje organizace na ochranu lidských práv.
V seznamu zakázaných výrobků jsou položky, jako například ocet, hračky, zázvor nebo koriandr, ale také stavební materiály jako cement, což Palestincům brání ve výstavbě a rekonstrukci domů.
Pozemní, leteckou a námořní blokádu uvalil Izrael na palestinskou enklávu po únosu jednoho ze svých vojáků, dosud drženého v zajetí, v roce 2006. Bojkot pak ještě zpřísnil poté, co se kontroly nad pásmem Gazy násilím chopilo islamistické radikální hnutí Hamás.
Podstatná část zboží – podle Světové banky až 80 procent – se nyní do Gazy dostává nelegální cestou: pašeráckými tunely vyhloubenými pod hranicí s Egyptem.
Aféra kolem zadržení konvoje nyní vyvolává nebývale ostré roztržky nejen mezi Izraelem a Tureckem, Íránem či arabskými zeměmi, ale i mezi USA a Izraelem.
Obama po setkání s Abbásem řekl, že status quo v pásmu Gazy je neudržitelný a vyžaduje lepší přístup. "Jakékoli řešení současné blokády pásma ale musí přinést záruky pro bezpečnost Izraele," uvedl dnes šéf Bílého domu.
"Status quo, který v současnosti máme, je z podstaty vratký a myslím, že Izraelci k tomuto názoru také dospěli. Otázkou nyní je, jak vytvořit nový rámec, aby lidé v Gaze mohli prosperovat a být úspěšní a aby extremisté byli izolováni... ale také aby se myslelo na izraelské bezpečnostní obavy," uvedl Obama. Abbás pak řekl, že "obležení" Gazy je nutné ukončit.
Izrael vyhostí aktivisty z irské lodi Rachel Corrie. Protesty pokračují - čtěte ZDE
Izraelský ministr: Nemáme se čeho bát, incident vyšetříme. Ale sami - čtěte ZDE
Americký prezident dnes také vyzval Izrael, aby v Gaze jednal se všemi stranami a aby našel řešení problému. Zopakoval, že by židovský stát měl přestat s budováním dalších obydlí na sporných územích. Palestince naopak vyzval, aby Izrael neprovokovali. Podle amerického prezidenta je na Blízkém východě možný do konce letošního roku významný pokrok.
Obama také oznámil, že Spojené státy poskytnou Palestině pomoc 400 milionů dolarů (více než osm miliard korun). Obamovu setkání s Abbásem měla původně minulý týden v úterý předcházet schůzka šéfa Bílého domu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Ten se ale kvůli zásahu proti konvoji lodí s propalestinskými aktivisty vrátil do Izraele. Setkání obou politiků přitom mělo přispět ke zlepšení americko-izraelských vztahů, které v poslední době kvůli rozdílným stanoviskům na další židovskou výstavbu procházely nebývalou krizí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist