Nezvykle ostrý jazyk zvolil americký prezident Barack Obama v rozhovoru pro televizní kanál NBC, když komentoval ekologickou katastrofu v Mexickém zálivu.

„Byl jsem tam už před měsícem, v době, kdy všichni ti mluvkové o nějakém zálivu ani nevěděli,“ řekl nejprve na adresu svých kritiků.

„Už před měsícem jsem v dešti mluvil s rybáři o tom, jaká by z toho mohla být krize. A nevysedávám jen s experty, protože tohle není vysokoškolský seminář. Mluvím s místními lidmi, protože oni mají zřejmě nejlepší odpovědi, a já tak budu vědět, koho nakopat do zadku,“ dodal prezident.

Šéf BP chce zpátky svůj život

Řekl také, že o ropné skvrně nehovořil přímo se výkonným ředitelem BP Tony Haywardem, protože „ze zkušenosti vím, že když mluvíte s někým jako je šéf BP, řekne vám všechno, co chcete slyšet“.

„Ale já nechci slova, zajímají mě činy,“ prohlásil prezident.

Hayward nedávno pronesl několik zlehčujících komentářů na adresu největší ekologické katastrofy v dějinách země. Řekl například, že už „by chtěl svůj život zpátky“ nebo že Mexický záliv je vlastně „velký oceán“.

Když se reportér Obamy zeptal na jeho názor na tyto Haywardovy poznámky, prezident odvětil: „Po těchto prohlášeních by pro mě už nepracoval.“

Odfláknutá bezpečnostní opatření

Obama svůj komentář pronesl v pořadu Today televizní stanice NBC. V rozhovoru také hájil postup své vlády a slíbil důkladné prošetření celé věci. „První zprávy naznačují, že možná nedošlo jen k lidskému selhání, ale také k odfláknutí bezpečnostních opatření,“ upozornil Obama.

Video, kde americký prezident říká, že hledá, koho by v souvislosti s katastrofou v Mexickém zálivu "nakopl do zadku":

 

Zdůraznil také, že laxní přístup kontrolních orgánů a jejich propojení s ropným průmyslem je záležitost, která vznikla do značné míry ještě v době, než nastoupil do prezidentského úřadu. Uznal však, že jeho administrativa si tohoto nedostatku měla všimnout dříve.

Ropná plošina Deepwater Horizon vybuchla 20. dubna, při neštěstí zemřelo 11 lidí. Od té doby unikly do vod Mexického zálivu miliony litrů ropy. O víkendu se společnosti BP po několika nezdařených pokusech konečně podařilo na poškozený vrt nasadit speciální zařízení, které část suroviny odčerpává, definitivně však únik zastaví až záchranný vrt, který bude hotový v srpnu. BP na likvidaci škod a pokusy vrt utěsnit doposud utratila asi 1,25 miliardy dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist