Evropská komise nechce, aby problémy mezi Budapeští a Bratislavou způsobené zákonem o dvojím občanství pro Maďary v zahraničí zůstaly nedořešeny. Vyzval proto maďarského premiéra Viktora Orbána, aby o nich mluvil se svými slovenskými kolegy tak, jak se dříve Slováci dožadovali. To Orbán dosud odmítal.

"Požádal jsem premiéra Orbána, aby jednal o tomto tématu s partnery v Evropě," zareagoval šéf komise na dotaz slovenské novinářky, co říká tomu, že Maďaři o kontroverzní normě nechtěli s Bratislavou jednat. Na místě je podle něj to, aby se o podobných citlivých věcech jednalo bilaterálně. Uvedl tak po čtvrtečním setkání s maďarským premiérem.

"Maďarsko má sedm sousedů a v tuto chvíli se nám podařilo mít dobré vztahy se šesti z nich. Opravdu doufám, že se nám podaří vytvořit dobré vztahy i s tím sedmým sousedem," prohlásil jen Orbán.

Nový maďarský zákon zjednodušuje získání maďarské státní příslušnosti hlavně příslušníkům maďarských menšin v sousedních státech. Žadatelům o něj napříště bude stačit prokázat maďarský původ a znalost maďarštiny, nebude naproti tomu už potřebovat několikaletý trvalý pobyt v Maďarsku. Slováci v reakci přijali vlastní novelu, která výrazně omezuje dvojí občanství.

Orbán opakovaně odmítal slovenské výzvy k jednání o této velmi citlivé věci s tím, že jde o předvolební rétoriku, do níž odmítá vstupovat. Parlamentní volby na Slovensku se konají 12. června. Jejich konání připomněl i Barroso, který řekl, že kvůli tomu nebude dělat žádné historické komentáře. Na Slovensku je v plném proudu kampaň a předseda komise si je podle svých slov vědom, jak moc citlivé toto téma je.

Související