Japonský premiér Jukio Hatojama se rozhodl před červencovými volbami rezignovat. Uvedla to televize NHK, podle níž Hatojama řekl své straně, že hodlá odstoupit kvůli neúspěšné kampani, jež slíbila odsunout americkou vojenskou základnu mimo ostrov Okinawa.

Šéf japonského kabinetu, který nastoupil do úřadu před osmi měsíci, na konferenci své Demokratické strany Japonska (DJP) řekl, že on i generální tajemník strany Ičiro Ozawa odstoupí ze svých postů.

Kvůli sporům o americkou vojenskou základnu odešla před několika dny z Hatojamovy vládnoucí koalice Sociálnědemokratická strana (SDP). Socialisté tak uštědřili ministerskému předsedovi citelný úder a ohrozili jeho šance na vítězství v červencových volbách do horní komory parlamentu

Politický spor uvnitř koalice graduje několik dní poté, co kdy Hatojama vyhodil z vlády státní ministryni pro záležitosti spotřebitelů Mizuho Fukušimovou kvůli jejímu nesouhlasu se zachováním americké základny na Okinawě. Fukušimová je čelnou představitelkou socialistů, kteří premiérovi úder vrátili. Fukušimová navíc vyzvala premiéra k demisi. Ten to důrazně odmítl.

Hatojama a jeho DJP loni drtivě vyhráli volby do dolní komory parlamentu. V kampani k nim slíbili, že v případě svého vítězství zajistí, aby se základna americké námořní pěchoty z Okinawy přestěhovala za hranice prefektury. Především proto, že základna je přímo v centru města a tamní veřejné mínění je dlouhodobě proti ní.
Po měsících jednání ale Hatojama změnil názor a dospěl k závěru, že by to bylo technicky i logisticky téměř nemožné. Jako kompromis přistoupil na dohodu, že základna na Okinawě zůstane, ale přestěhuje se do méně obydlené části ostrova. To socialisté považují za zradu voličů, a proto prý z vládnoucí koalice odstoupili.

Nová dohoda s Američany je hotova, ale musí projít horní komorou parlamentu, která posvěcuje mezinárodní dohody. Volby do ní se konají za necelé dva měsíce a šance Hatojamy, že si i bez socialistů udrží v horní komoře většinu, nejsou podle pozorovatelů valné.