Nejméně 131 životů si již vyžádala tropická bouře Agatha, která o víkendu zasáhla Střední Ameriku. Z nejvíce postižené Guatemaly je hlášeno 108 mrtvých. V Hondurasu zemřelo 14 lidí, nejméně devět dalších přišlo o život v Salvadoru. Desítky osob se stále pohřešují, tisíce lidí ztratily domovy. Uvedla to dnes agentura AP.
Většinu mrtvých v Guatemale hlásí departement Chimaltenango, který leží asi 60 kilometrů západně od guatemalské metropole Guatemaly. Pátrání po nezvěstných zde nadále pokračují.
Dalších 24 osob bylo pohřešováno po mohutném sesuvu půdy v San Antonio Palopo (160 kilometrů jihovýchodně od Guatemaly). Záchranáři už našli 14 těl, dalších deset pravděpodobně zůstává ještě pohřbeno pod nánosem bahna, jehož proud vyvracel domky i stromy, které mu stály v cestě.
Řeky se vylily z břehů a mimo jiné strhly most na dálnici nedaleko metropole. V Guatemale voda značně poničila silniční síť. Sesuvy půdy zavalily domy na venkově i ve městech.
Ekologická katastrofa: V Mexickém zálivu vytékají tisíce barelů ropy jen tak do moře - čtěte ZDE
Únik ropy se nepodařilo ucpat bahnem, možná ho zastaví speciální ventil - čtěte ZDE
Na 112.000 obyvatel muselo být evakuováno. Řadu obcí sesuvy půdy a záplavy odřízly od světa. V neděli večer místního času (v noci na pondělí SELČ) se počasí mírně zlepšilo a úřady mohly začít dopravovat pomoc k postiženým lidem vzduchem. Záchranáři se také snaží urychleně obnovit pozemní spojení do zasažených měst a vesnic.
První pojmenovaná bouře letošní hurikánové sezony v Tichomoří Agatha dorazila k tichomořskému pobřeží na pomezí Mexika a Guatemaly již v sobotu večer a postupovala dál, i když slábla. Doprovázely ji lijáky, které vyvolaly četné sesuvy půdy ve třech zemích regionu. Vítr dosahoval rychlosti až 75 kilometrů v hodině. Nyní se již rozpadla, ale úřady varovaly obyvatele, aby se připravili na silné lijáky v příštích několika dnech.
Metr dešťových srážek
V některých oblastech již spadl celý metr dešťových srážek. Kromě Guatemaly byl postižen také sousední Salvador, kde zahynulo devět lidí a dva jsou nezvěstní. Přes 8000 lidí se muselo uchýlit do nouzových přístřešků. V zemi je registrováno zatím 140 sesuvů půdy.
Osm lidí zahynulo v důsledku bouře také v Hondurasu a tamní úřady varovaly před možnými sesuvy půdy. Evakuováno bylo 1800 obyvatel.
Kávové plantáže v ohrožení
Guatemalu krátce před touto bouří postihla další přírodní pohroma - erupce sopky Pacaya. Ta si vyžádala dvě oběti, po třech dalších lidech se stále pátrá. Výbuch také zničil na 800 domů v okolí vulkánu. Úřady byly kvůli erupci nuceny uzavřít mezinárodní letiště v metropoli. Podle agentury AFP bude opět v provozu nejdříve za pět dní.
Sopka i bouře ohrožují rovněž úrodu kávy zejména v Guatemale, která je v regionu jejím největším producentem. Ohroženy jsou i plantáže v Salvadoru, kde lijáky postihly nejvíce právě hlavní oblast pěstování kávy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist