Českým sociálním demokratům se nevyplatilo svržení vlády Mirka Topolánka během českého předsednictví v Evropské unii ani odkládaní voleb. V pondělních reakcích na výsledky českých voleb se na tom shoduje slovenský tisk.
„Paroubkovi se vymstila přetaktizovaná partička, kterou sehrál minulý rok. Nejdřív sestřelil vládu Mirka Topolánka, a to přímo uprostřed českého předsednictví v EU. Pak se najednou lekl úspěchu a zablokoval podzimní volby. Byl si však jistý, že do května jeho podpora ještě vzroste," napsaly Hospodárske noviny s tím, že Paroubek zřejmě nepočítal s tím, jaké ekonomické problémy budou mít země s levicí u moci, zejména Řecko.
"Jakým skvělým terčem by pro ČSSD byla nestabilní vláda na čele s nepříliš populárním Mirkem Topolánkem," poznamenala Pravda. Pokud by se volby konaly loni na podzim, nové strany TOP 09 a Věci veřejné by podle ní nemohly slavit takový úspěch jako o víkendu.
Svátek demokracie
Občanští demokraté tak podle Pravdy mohou za dobrý výsledek vděčit spíš štěstí a chybám ČSSD než své vlastní šikovnosti. "ODS může děkovat Topolánkovi, že si pustil hubu na špacír a jako její předseda skončil," pokračovala Pravda.
Deník Sme soudí, že hlavním odkazem českých voleb je rozčarování z výkonu celé politické elity, jelikož dvě největší strany ČSSD a ODS ztratily hlasy i mandáty a historická KDU-ČSL skončila mimo sněmovny.
Fico: Výsledek českých voleb je vítězstvím nových stran - čtěte ZDE
Slováci se chtějí před volbami bavit. Složili se a předplatili si karikatury politiků - čtěte ZDE
"Čeští voliči ukázali, jak má vypadat svátek demokracie. Jestli byl duben v Maďarsku ´revoluce´, pak květen v Česku je třetí pražská defenestrace," uvedl list s odkazem na drtivý úspěch strany Fidesz v dubnových maďarských volbách.
Poláci: Hlas pro terapii
Také polské noviny si všímají toho, že Češi měli už dost dosavadních politických elit a místo pro pěkné sliby hlasovali pro terapii. Lidi v Česku "unavila levicovo-pravicová válka vedená příšerným stylem", napsal v komentáři týdeník Polityka.
Rzeczpospolita připomíná, že frustrace voličů ne vždy vede k dobrým výsledkům: často se ukazuje, že noví politici jsou značně horší než ti staří, a mnohohlavé koalice, v nichž nikdo nemá takovou většinu, aby dokázal udržet na uzdě ostatní, jsou jednoduchý recept na politickou paralýzu.
Nicméně následek politického rozdrobení může být v případě Česka překvapivý: jednotná koalice, v níž stmelujícím prvkem může být věrnost rozpočtovému konservativismu, píše Rzeczpospolita. Zda taková koalice skutečně vznikne a zda bude fungovat efektivně, se teprve ukáže. "Už nyní se dá ale říci, že Češi v jednom ohledu ukázali, že jsou dospělí: vybrali si trošku bolestivou terapii místo pěkných slibů," hodnotí výsledky Rzeczpospolita.
List Žycie Warszawy si všímá i kulturní zajímavosti: Pokud se premiérem skutečně stane Nečas, povede vládu tak laické země, jakou je Česko, praktikující katolík z Moravy, vzorný otec čtyř dětí, jehož největším hříchem je závislost na čokoládě.
Ve stínu Gruzie
Ruský tisk si českých voleb příliš nevšímá, více se věnuje nadcházejícím obecním volbám v Gruzii, které jsou považovány za test pro prezidenta Michaila Saakašviliho.
"Většina předpovědí v předvečer voleb počítala ne-li s přesvědčivým, tak jistým vítězstvím sociálních demokratů. V ekonomické krizi mnozí kvitovali jejich sliby zvýšit penze a platy státních zaměstnanců, prodloužit mateřskou dovolenou a zajistit bezplatné vzdělávání a zdravotní péči," připomněl list Kommersant. "Mnozí (v EU) se obávali, že sociální demokraté při přesvědčivém vítězství a sestavení menšinové vlády za podpory komunistů spustí ekonomiku na šikmou plochu v snaze splnit těžko splnitelné sliby," dodal.
Izvestija pod titulkem "Češi kráčí doprava" rovněž zdůrazňují, že navzdory vítězství sociálních demokratů bude zemi vládnout středopravá koalice. Na vztazích mezi Moskvou a Prahou se to podle expertů neprojeví, i když pro Moskvu bývá ve střední Evropě příhodnějším partnerem levice, jak prý o tom svědčí příklady Bulharska a Maďarska.
"Naděje na to, že Evropská unie se bude posouvat k společné zahraniční politice, se nepotvrdily. Každý stát se proto snaží sám zajistit si své zájmy ve dvoustranných vztazích. Pro Česko je Rusko nesporně důležitý partner. S levicovou vládou by ovzduší bylo příznivější. Ale objektivní realita diktuje nezbytnost diverzifikovat vztahy, a proto na ideologickém zaměření českého kabinetu málo záleží - bude muset řešit své problémy a bez součinnosti s Ruskem se neobejde," citoval deník názor experta Fjodora Lukjanova.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist