V programovém prohlášení Orbán uvedl, že o prioritách vlády hodlá diskutovat, své cíle ale prosadí. Po zvolení složil předepsaný slib, čímž formálně skončila vláda jeho předchůdce Gordona Bajnaie. Jmenovat osm ministrů Orbánovy nové vlády chce prezident László Sólyom ještě odpoledne.

Pro Orbána a jeho vládní program hlasovalo 261 poslanců, proti bylo 107, nikdo se nezdržel, 18 poslanců nebylo přítomno, uvedla agentura APA. Hlasy Orbánovi a jeho vládě odevzdali podle agentury MTI pouze poslanci za jeho koalici Fideszu a křesťanských demokratů, která má ústavní většinu, všichni ostatní byli proti.

Orbán odpovídal před hlasováním na otázky poslanců k vládnímu programu, přičemž tato rozprava "prokázala závažné názorové protiklady" v novém parlamentu, napsala APA. Patřil k nim i dotaz, zda výsledek dubnových voleb skutečně znamená "revoluci", jak Orbán a jeho spolustraníci prohlašovali, a nakolik bude tato revoluce a cíle vlády v souladu s ústavou.

Podle Orbána se nejprve parlamentní strany musejí dohodnout, které cíle jsou nejdůležitější, a pak se v parlamentních debatách přiblížit jejich řešení. V demokracii jsou možné i velmi hluboké změny, ale musejí probíhat ústavním způsobem, řekl Orbán.

Odmítl kritiku opozice, že ve vládním programu chybí konkrétní cíle a čísla. Během příštích čtyř let budou stanovené cíle dosaženy, o způsobu jejich dosažení se bude diskutovat, řekl. Nový premiér poukázal na potřebu zjistit nejprve skutečný stav, v němž se země nachází. Příslušný výbor předloží své závěry během několika týdnů, na jejich základě pak budou konkretizovány úkoly k zajištění pořádku, bezpečnosti a rozjezdu hospodářství.

Orbán již dříve oznámil, že chce přitvrdit boj se zločinem, snížit počet ministerstev jejich sloučením do větších rezortů a také změnit jejich strukturu. Plánuje také ústavní změnu, která by svěřila vicepremiérovi část výkonné moci. Mezi další úkoly patří zastavit rostoucí nezaměstnanost a vyřešit špatný stav státních financí. Kabinet chce snížit daně i úrokové sazby, aby podpořil hospodářský růst.

Podle Orbána je jeho strana nejen velká, ale i silná, "protože se opírá o bedra mnoha milionů lidí". "Těmto lidem musíme my svou prací usilovně sloužit," zdůraznil premiér. Občasná vášnivost debaty před jeho zvolením jej prý přesvědčila, že "každá parlamentní strana si najde v jeho programu části, které bude podporovat". "Tímto debata končí, nyní má přednost práce," zdůraznil Orbán na závěr.

Sedmačtyřicetiletý Orbán byl premiérem již v letech 1998 až 2002.