Severní Korea v úterý oznámila, že přerušuje vešekeré styky s Jižní Koreou. Pchjongjang zároveň vyhostí všechny Jihokorejce, kteří působí ve společném podniku obou zemí v Kaesongu. Informovala o tom oficiální severokorejská agentura KCNA.
Už dříve KLDR obvinila svého jížního souseda z opakovaných průniků do severokorejských výsostných vod a pohrozila vojenskou odvetou.
"Během deseti dnů překročily hranici desítky jihokorejských plavidel. Je to záměrná provokace, jejímž cílem je vyvolat další vojenský konflikt ve Žlutém moři," uvedli v úterý představitelé armády KLDR. "Pokud budou tyto průniky pokračovat, Sever zahájí vojenská opatření k obraně svých teritoriálních vod," varuje režim Kim Čong-Ila.
Vztahy mezi oběma Korejemi jsou napjaté od březnového potopení jihokorejské válečné lodi u západních břehů Korejského poloostrova, které podle mezinárodní vyšetřovací komise způsobilo severokorejské torpédo. KLDR účast na incidentu, při němž zahynulo 46 jihokorejských námořníků, popírá.
Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová odjela v úterý z Číny s tím, že obě země budou spolupracovat v otázce situace na Korejském poloostrově.
"Situace je vážná"
Čína a Spojené státy se v úterý shodly na důležitosti uchovat na Korejském poloostrově stabilitu a mír. O konflikt na Korejském poloostrově se zajímá také Rusko. Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes v telefonickém rozhovoru se svým jihokorejským protějškem I Mjong-bakem vyzval obě Koreje k umírněnosti a varoval před násilnostmi. "Nejdůležitější je zabránit tomu, aby napětí přerostlo v ozbrojený konflikt," zdůraznilo ruské ministerstvo zahraničí.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová na závěr dvoudenních jednání v Číně konstatovala, že Washington a Peking budou úzce spolupracovat na efektivní reakci na potopení jihokorejské lodi. Připravenost k této spolupráci vyjádřil i náměstek čínského ministra zahraničí Cchuej Tchien-kchaj.
Clintonová se ještě v úterý přesouvá do Soulu, kde by měla o krizi na Korejském poloostrově jednat s vysokými jihokorejskými představiteli. V pátek má do Soulu přijet čínský premiér Wen Ťia-pao.
Kim si hlídá propagandu
O mimořádném napětí na Korejském poloostrově svědčí fakt, že severokorejský vůdce Kim Čong-il údajně minulý týden, krátce po zveřejnění zprávy vyšetřovací komise o potopení jihokorejské lodi, uvedl do pohotovosti svou více než milionovou armádu. Tvrdí to alespoň severokorejští uprchlíci v Soulu, ačkoli jihokorejské ozbrojené síly zatím žádné neobvyklé aktivity na druhé straně hranice nezaznamenaly.
Připravte se zastavit agresi KLDR, přikázal Obama velitelům armády - čtěte ZDE
KLDR: Torpédo jsme neodpálili. Pokud na nás uvalíte sankce, odpovíme válkou - čtěte ZDE
V pondělí večer rovněž Soul po šesti letech obnovil propagandistické rozhlasové vysílání namířené proti severokorejskému komunistickému režimu, jehož součástí jsou západní zprávy, hudba i srovnávání politické a hospodářské situace Jižní a Severní Koreje.
Vysílání se má do KLDR šířit mimo jiné prostřednictvím tlampačů, které Jižní Korea instaluje na okraji demilitarizované zóny, jež oba státy od sebe odděluje. Z tlampačů, jakož i z obřích elektronických billboardů tyčících se na hranici, se budou také ozývat výzvy komunistickým vojákům, aby zběhli na Jih. KLDR varovala, že na jakákoli propagandistická zařízení na přísně střežené hranici bude střílet.
Jihokorejská armáda dále plánuje shazovat na území KLDR propagandistické letáky z balonu i další způsoby, jak by mohla občany na Severu informovat o potopení své lodi.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist