Na 12 se zvýšil počet obětí, které si v posledních dnech vyžádaly záplavy v Polsku. Do Varšavy v pátek večer dorazila kulminační vlna, protipovodňové valy zatím náporu vody odolávají.

"Povodeň neskončila, ohrožení v některých místech roste a neklesá," upozornil v pátek po zasedání krizového štábu premiér Donald Tusk.

Visla ve Varšavě v sobotu nad ránem podle mluvčího hasičů Pawla Frontczaka dosáhla úrovně 778 centimetrů, nijak výrazně by už stoupat neměla. Město je připraveno na 800 centimetrů vody. Na dvou místech začaly prosakovat protipovodňové valy, přes noc upevňovaly je stovky hasičů a vojáků.

Zatímco za normálních okolností to obyvatele polského hlavního města večer táhne hlavně do barů, restaurací a hospůdek v centru města, v posledních dnech se oblíbeným místem vycházek stávají břehy Visly a mosty přes ni.
Kulminační vlna v sobotu ráno dotekla do Vratislavi, kterou skoro ze třetiny poničily záplavy v roce 1997. Lidé na ohrožená místa přes noc nosili pytle s pískem, chtěli se na záplavy připravit lépe než před 13 lety.

V pátek pozdě večer do Polska přijeli další hasiči z Česka, informovalo ČTK ministerstvo vnitra.

Polsko podle meteorologů čeká teplý víkend s bouřkami. Zatím není vyloučené, že v druhé polovině příštího týdne se může počasí opět zhoršit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist