Nejsilnější súdánská povstalecká skupina Hnutí pro spravedlnost a rovnost (JEM) zaútočila na jihu provincie Dárfúr proti konvoji civilních vozidel doprovázenému policií. Útočníci vyvolali přestřelku, při níž zahynulo 57 lidí. O incidentu, k němuž došlo v noci ze čtvrtka na pátek, informovala súdánská vláda.

Súdánské úřady požádaly v minulých dnech mezinárodní policejní síť Interpol o zatčení vůdce JEM Chalíla Ibráhíma, jehož stoupenci reagovali hrozbou "totální války".

Během dubnových voleb, které do čela Súdánu přes bojkot opozice a přes organizační zmatky znovu vynesly prezidenta Umara Bašíra, panoval v Dárfúru relativní klid. Hlasování se však kvůli obavám o bezpečnost na většině území oblasti nekonalo.

JEM s Chartúmem v únoru podepsalo mírovou dohodu, s jejíž pomocí chtěly úřady zajistit poklidný průběh voleb. Hnutí ale mírové rozhovory 3. května opustilo s tvrzením, že vláda porušila příměří. Úřady následně požádaly Interpol o zatčení Ibráhíma za plánování útoku v Ummdurmánu v roce 2008.

Při čtvrtečním útoku zahynulo 30 bojovníků JEM a 27 příslušníků súdánské policie. Na obou stranách jsou desítky raněných. JEM v dnešním komuniké označilo konvoj za vojenský a obvinilo armádu, že útok vyprovokovala.