Jen čtyři zeny zasednou v novém koaličním kabinetu ve Velké Británii a její předseda David Cameron už má máslo na hlavě. Sliboval novou politiku, ale na rovnoprávnost mužů a žen zřejmě zase nedojde, stěžují si feministky, které reaguje na skutečnost, že ze 23 ministerských křesel jich jen tak malý zlomek připadne ženám.

Již v minulé labouristické vládě bylo málo žen, ale se sedmi to byl téměř dvojnásobek oproti současnému kabinetu. Ze čtyř ministerských postů přidělených nyní ženám jsou navíc jen dva významné; Theresa Mayová řídí vnitro a Caroline Spelmanová životní prostředí. Cheryl Gillanová je jen ministryní pro Wales a Sayeeda Warsiová je dokonce bez portfeje.

Nový šéf vlády David Cameron přitom slíbil, že do konce svého mandátu, který by měl trvat pět let, budou ženy tvořit třetinu vlády. Komentáře také poukazují na to, že v parlamentních volbách 6. května získal poslanecké křeslo rekordní počet žen, a to 142.

"To je, jakoby feminismus nikdy neexistoval. Zdá se, že naši politici dokázali překonat politický tribalismus s cílem vytvořit koalici, ale tento nový politický přístup podle všeho nepotlačil sexismus. Ten spočívá v tvrzení, že ženy jsou vyloučeny z vlády," zlobí se ředitelka organizace Fawcett Society Ceri Goddardová.

Britské političky jsou obětí sexismu také podle ředitelky Střediska pro ženy a demokracii (Centre for Women and Democracy) Nany Sloaneové. Domnívá se, že jedině takzvaná pozitivní diskriminace může věci změnit.

Citovala příklad Španělska, kde zákon nařizuje, aby na kandidátkách bylo 40 procent žen. Výsledkem je, že ve španělské vládě je nyní dokonce většina žen.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist