Předehru očekávaným prvomájovým nepokojům v Berlíně obstaraly v noci na dnešek výtržnosti v severoněmeckém Hamburku, při nichž bylo zraněno 17 policistů a zatčeno nejméně devět demonstrantů. Asi 200 lidí tam zapalovalo hranice a házelo po policistech láhve a kameny.

K několika izolovaným potyčkám došlo během noci i v německé metropoli. Policie přesto hodnotí dosavadní situaci ve městě jako klidnou. Už od pátku jsou v ulicích Berlína rozmístěny stovky těžkooděnců, aby zabránily střetům levicových a pravicových radikálů, kteří se chystají ve městě demonstrovat.


Obavy vyvolává zejména pochod neonacistů, kteří plánují odpoledne táhnout východoberlínskou čtvrtí Prenzlauer Berg. Podle odhadů až třem tisícovkám pravicovým extremistům se tam chce postavit asi 10.000 levicových aktivistů a odpůrců neonacismu a zabránit jim v nahlášeném pochodu.

V obou táborech jsou podle policie i skupiny radikálů vyhledávajících násilí, kteří v minulých letech při prvomájových demonstracích v Berlíně a dalších německých městech vyvolávali potyčky a útočili na muže zákona.

Související