Údajně největší protiatomová demonstrace posledních desetiletí se v sobotu uskutečnila na severu Německa. Zhruba 100.000 lidí se zapojilo do lidského řetězu, který se táhl v délce 120 kilometrů mezi jadernými elektrárnami Brunsbüttel a Krümmel. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na policejní údaje.

Lidský řetěz, který podél Labe procházel i Hamburkem, zorganizovali společně ekologické a odborové organizace, církve a politické strany. Pořadatelé akce původně hovořili o 120.000 účastnících.

Lidé dva dny před 24. výročím černobylské katastrofy demonstrovali také proti současné vládě křesťanských a svobodných demokratů. Druhý kabinet kancléřky Angely Merkelové prosazuje delší provoz jaderných elektráren než dohodla s energetickými koncerny rudo-zelená vláda Gerharda Schrödera v roce 2000. Německo mělo vyrábět energii z jádra do roku 2021, nyní se jeví jako termín upuštění od jaderné energetiky rok 2050.

I tři zvláštní vlaky a 240 autobusů

Na pokojnou demonstraci dnes dohlížely stovky policistů. Jediným problémem, který masy demonstrantů způsobily, bylo rozsáhlé omezení dopravy. Demonstranty přivezly podle organizátorů ze 124 míst v celém Německu i tři zvláštní vlaky a 240 autobusů.

"Teď už nepolevíme. Pokud bude spolková vláda lpět na svém atomovém kurzu, bude nové protestní hnutí dále sílit," upozornil mluvčí organizačního týmu Jochen Stay.

Demonstrace se zúčastnili i významní politici, například předseda německých Zelených Cem Özdemir nebo bývalý německý ministr životního prostředí Sigmar Gabriel. Sociálnědemokratický politik označil prodloužení životnosti jaderných elektráren za "šílenství" jak z hlediska pracovního trhu, tak energetické politiky. Znamenalo by to totiž podle něj ztrátu pracovních míst a zastavení rozvoje obnovitelných zdrojů energie v Německu.

Německo má 12 jaderných elektráren se 17 reaktory, což je čtvrtý nejvyšší počet v Evropě po Francii, Rusku a Velké Británii. Energie ze štěpení jádra kryje zhruba čtvrtinu německé spotřeby elektřiny.

Elektrárny se však potýkají i s poruchami, což je i případ reaktorů v Krümmelu a Brunsbüttelu, které jsou nyní mimo provoz. Ten má být podle jejich provozovatele, energetické společnosti Vattenfall, ještě letos obnoven. Demonstranti v sobotu požadovali okamžité vyřazení obou elektráren z provozu.

Lidský řetěz na severu země v sobotu nebyl jedinou protijadernou akcí v Německu. Přes 10.000 lidí demonstrovalo také v hesenském Biblisu, kde se nachází nejstarší stále aktivní německý jaderný reaktor. Také u dočasného úložiště jaderného odpadu v západoněmeckém Ahausu se v sobotu sešlo kolem 5000 protestujících.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist