Revoluční gardy, které jsou oporou konzervativních složek íránského režimu, v pátek prohledaly při manévrech v Perském zálivu dvě lodě, francouzskou a italskou. Oznámila to v sobotu agentura IRNA.

Hlídka revolučních gard prohledala dvě lodě, aby zjistila, zda respektují normy pro ochranu životního prostředí, napsala IRNA odvolávající se na sdělení revolučních gard. Jakmile bylo zjištěno, že normy neporušují, bylo jim povoleno, aby pokračovaly v cestě, uvedly revoluční gardy bez dalších podobností.

Ve středu revoluční gardy sdělily, že jim tyto manévry mají umožnit především vyzkoušet rakety místní výroby a další zbraně. Jejich cílem je zlepšení plánovacích a koordinačních kapacit, prověření schopnosti rychlé a rozhodující reakce na jakoukoli nepřátelskou hrozbu a zajištění bezpečnosti v Perském a Ománském zálivu a v Hormuzském průlivu, sdělil jejich mluvčí.

Téměř 40 procent světové produkce ropy pochází z oblasti Perského zálivu a velká část z ní je přepravována právě Hormuzským průlivem. Írán, který v minulosti varoval, že by mohl dopravu ropy paralyzovat tím, že by v případě útoku na své území Hormuzský průliv zablokoval, v Perském zálivu cvičení pořádá pravidelně.