ČSSD, KSČM a Strana zelených ve sněmovně znovu prosadily uzákonění pravidel krajského referenda, která tak budou platit od roku 2011. Sněmovna, která před měsícem přehlasovala odmítavý postoj Senátu, v úterý během několika minut přehlasovala veto prezidenta Václava Klause. Pro hlasovalo 104 ze 191 přítomných členů dolní komory.

Prezident svůj odmítavý postoj k předloze zdůvodnil tím, že je dalším krokem "k regionalizaci České republiky a k parcelování státu". Poukazoval také na to, že zákony tohoto typu by neměly být sněmovnou protlačeny silou těsně před volbami. Nikdo z podporovatelů předlohy s Klausovými výhradami v úterý nepolemizoval.

Krajská referenda se podle schváleného zákona mají do budoucna konat pouze o věcech, které spadají do výhradní působnosti kraje. Nesmějí být o zřízení nebo zrušení krajských orgánů a jejich uspořádání, o volbě či odvolání hejtmana a dalších krajských představitelů, o ukládání pokut a o rozpočtu kraje nebo o krajských vyhláškách. Provedení referenda bude zajišťovat krajská samospráva, která bude hradit i náklady spojené s hlasováním.

Přijetí zákona podle dřívějšího vyjádření ČSSD přispěje k větší identifikaci lidí s regionem, v němž žijí. Krajská referenda podle tvůrců normy také posílí legitimitu krajské moci a podpoří postavení krajské samosprávy.Referenda se v současnosti mohou konat pouze na místní úrovni, jejich pravidly se sociální demokraté také inspirovali. Zákonodárci také mohou ústavním zákonem schválit vyhlášení celostátního jednorázového referenda k určité otázce. Dosud tuto možnost využili pouze jednou, když v roce 2003 dali občanům příležitost rozhodnout v referendu o vstupu země do EU. Návrh tohoto plebiscitu inicioval Senát, v němž ale jiné návrhy na všelidové hlasování dosud nenacházely většinovou podporu.