Vlajky po celé zemi byly staženy na půl žerdi. Polské weby se na znamení smutku zbarvily jen černobíle, stejně jako oficiální stránky polské hlavy státu prezydent.pl. V Polsku v sobotu v 18 hodin začal sedmidenní státní smutek za oběti včerejší letecké nehody u západoruského Smolenska, při níž zahynuli polský prezident Lech Kaczyński a desítky špiček polského veřejného života.
Na místo tragédie odcestoval polský premiér Donald Tusk. Setkal se tam s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Dva vrtulníky ruského ministerstva pro mimořádné situace v noci do Moskvy přepravily pozůstatky mrtvých. V moskevských soudních pitevnách probíhá jejich identifikace - zatím se podle agentury Interfax podařilo určit totožnost 24 mrtvých. Identifikovat některé z obětí bylo možné jen díky ošacení nebo osobním dokladům.
Podle ruské agentury RSN byla do Moskvy dopravena všechna těla mrtvých s výjimkou pozůstatků prezidenta, které ze Smolenska převezou přímo do Varšavy. Podle polského rozhlasu přistane letadlo s ostatky prezidenta Kaczyńského a jeho choti Marii na varšavském letišti ve 14 hodin. Tělo již na místě havárie identifikoval jeho bratr Jaroslaw Kaczyński.
Davy Poláků u prezidentského paláce
"Je to asi nejtragičtější událost v poválečných dějinách našeho státu," prohlásil v emotivním projevu Tusk po mimořádném zasedání vlády. "V neděli v poledne uctíme po celém Polsku památku zemřelých dvěma minutami ticha," dodal před novináři.
Tisíce Poláků vyrazily k prezidentskému paláci uctít památku zemřelého politika. Před palácem je umístěno osm kondolenčních knih, kam se Poláci mohou podepisovat. Zrušeny byly sportovní i kulturní události.
"Zemřeli prezident, předsedové důležitých institucí, poslanci, členové posádky, kněží, vojenští představitelé," řekl premiér, který před novináře předstoupil v černém obleku a podotkl, že pro něj má tragédie také osobní rozměr. Ujistil, že polské úřady budou neúnavně pracovat, aby tragédii objasnily a umenšily zármutek rodin, které při nehodě ztratily své blízké.
Polský zpravodajský server gazeta.pl uvedl, že Gruzie Kaczyńského posmrtně vyznamenala titulem Národní hrdina Gruzie. V Bruselu před budovou Evropské komise byly vlajky staženy na půl žerdi.
Do Moskvy dorazili podle agentury RIA Novosti první příbuzní obětí. Ruské úřady pro ně zarezervovaly 150 hotelových pokojů.
Přistával i přes varování
Dosavadní informace naznačují, že za havárii může chyba pilota který i přes hustou mlhu a několikeré doporučení leteckých dispečerů odmítl přistát v nedalekém Minsku či v Moskvě a letěl dál do Smolensku. Tam se pokoušel přistát celkem čtyřikrát – a při posledním pokusu zavadil křídlem o stromy a poté garáže a havaroval.
Podle moskevského rozhlasu se piloti k přistání museli rozhodovat pod tlakem. "Pokusit se přistát napočtvrté mohli jedině tehdy, když na ně někdo naléhal," řekl zkušební pilot Jevgenij Pankevič. Ve většině případů letci hledají náhradní letiště, pokud se nezdaří přistání napodruhé. Pankevič usoudil, že pilota v sobě zřejmě nenašel sílu, aby přistání ve Smolensku odmítl.
Podle ruské agentury RSN bylo do Moskvy dopraveno 98 rakví s pozůstatky mrtvých. V některých z nich jsou neidentifikovatelné části těl, takže počet rakví je vyšší, než celkový počet mrtvých. Ten podle nedělních zpráv ruských médií činí 96, nikoli původně oznámených 97. Jeden z předpokládaných cestujících nakonec ve Varšavě do letadla nenastoupil.
Podle polského listu Rzeczpospolita měl na palubě nešťastného letadla letět i bratr polského prezidenta Lecha Kaczyńského Jaroslaw. V pátek večer se ale rozhodl, že vzhledem ke zdravotnímu stavu matky bratrů Kaczyńských zůstane ve Varšavě. Uvolněné místo obsadil poslanec Przemyslaw Gosiewski, který podle listu o účast v katyňských vzpomínkových akcích velmi stál. "Měl strašnou radost, tolik chtěl v Katyni být," popisuje Rzeczpospolita reakci Gosiewského na uvolnění místa ve vládním letadle.
Podle agentury RIA Novosti záznam černých skříněk potvrzuje dřívější informace, že pozemní služby vydaly pilotovi pokyn přistát na jiném letišti vzhledem k nepříznivým meteorologickým podmínkám. Viditelnost na letišti Severnyj byla v době katastrofy asi 400 metrů.
Kaczyński měl prý už dříve incident s pilotem
A rozhlas připomněl incident, který Kaczyński měl před rokem a půl kvůli přistání s pilotem svého letadla. Kaczyński už prý v minulosti chtěl po pilotovi, aby přistál i za nepříznivých podmínek. V srpnu 2008 prezident letěl do Tbilisi, ale kapitán letadla z bezpečnostních důvodů odmítl a zamířil na záložní letiště v Ázerbájdžánu. Po přistání prý rozčilený Kaczyński prohlásil, že incident bude řešit "na nejvyšší úrovni".
Kaczyński letěl uctít památku tisíců Poláků, jež za druhé světové války v Katyni popravili Rusové. Jeho letoun se zřítil poblíž letiště ve Smolensku přibližně deset minut před devátou hodinou, nehodu nikdo nepřežil.
Podle seznamu, které na svém webu zveřejnilo polské ministerstvo vnitra a administrativy, letadlem cestovali kromě prezidenta také například guvernér centrální banky, téměř celé velení polské armády, kromě náčelníka generálního štábu i velitelé pozemních, leteckých a speciálních sil nebo členové a hodnostáři parlamentu.
PŘEHLEDNĚ: K neštěstí polského letadla jsme napsali:
Polsko truchlí, přišlo o prezidenta a část své vládnoucí elity - čtěte ZDE
Svět vyjadřuje soustrast nad tragédií Polska - čtěte ZDE
Polsko je v šoku: Prezident Kaczyński zahynul při pádu letadla v Rusku - čtěte ZDE
Zemřel Lech Kaczyński, politik, který uměl hájit své hodnoty - čtěte ZDE
V našich fotogaleriích najdete:
Tak skončilo vládní letadlo Tupolev 154, v němž zemřel polský prezident - čtěte ZDE
Dětský herec, bojovník proti režimu, ministr spravedlnosti, prezident. Poláci mu říkali Kačer - čtěte ZDE
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist