Deník zpochybňuje představy amerického prezidenta Baracka Obamy, že příklad nové odzbrojovací dohody přiměje Teherán či Pchjongjang k opuštění jejich nukleárních programů. Pokud podle něj v minulosti něco přispívalo k nešíření jaderných zbraní, byla to síla jaderného deštníku Spojených států, na nějž se ostatní země mohly spolehnout.
The Wall Street Journal tak míní, že Obamova administrativa udělala chybu, když se v jaderné strategii zveřejněné tento týden vzdala vývoje nových jaderných zbraní. "(Obama) zřejmě opravdu věří, že když je nebudeme konstruovat, zbytek světa nás bude následovat," uvedl list.
Zároveň v této souvislosti připomněl slova amerického komentátora a novináře Waltera Lippmanna, podle něhož odzbrojovací hnutí ve 20. a 30. letech minulého století bylo "tragicky úspěšné v odzbrojení zemí, které v odzbrojení věřily". "Lippmann tato slova napsal v roce 1943, kdy byly iluze o kontrole zbraní až příliš děsivě odhaleny," podotkl konzervativní deník.
Jisté obavy z nové odzbrojovací dohody v deníku The New York Times vyjádřil například i Baker Spring z konzervativního institutu Heritage Foundation. Spojené státy by se podle něj neměly nechat ukolébat současnými relativně mírovými okolnostmi a měly by mít na paměti možné hrozby. "Co by se například stalo, kdyby Rusko a Čína uzavřely nějakou formu spojenectví?" uvedl.
Thomas Mahnken, který v předchozí administrativě působil v Pentagonu a nyní učí na vysoké škole, zase upozornil, že existence jaderných zbraní paradoxně zabránila dalšímu celosvětovému konfliktu. "Byť jsou nukleární zbraně strašlivé, desetiletí bránily válce velkého rozsahu. Nejsem tak úplně nadšený z toho, že svět zase bude bezpečný pro konvenční válku," řekl deníku The New York Times.
Obama s Medveděvem narýsují v Praze nový svět - čtěte ZDE
Podpisy prezidentů nestačí. Odzbrojovací smlouvu musí schválit Senát i Státní duma - čtěte ZDE
USA a Rusko by podle smlouvy měly do sedmi let snížit počty rozmístěných strategických jaderných hlavic na 1550 z 2200 domluvených v moskevské smlouvě o omezení strategických útočných zbraní, kterou v roce 2002 podepsali tehdejší prezidenti Vladimir Putin a George Bush. Počet rozmístěných nosičů, tedy těžkých bombardérů, raket a ponorek, by měl klesnout na 700, státy mohou disponovat dalšími 100 nerozmístěnými kusy této techniky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist